型號: 0RSB-50T02LG
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 45 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT PACKAGE-8
文件頁數: 1/13頁
文件大小: 416K
代理商: 0RSB-50T02LG
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
48 Vdc Input 1.5 Vdc - 12 Vdc / 22 A - 5 A Outputs, 1/16 Brick
Apr. 12, 2010
Bel Power Inc., a subsidiary of Bel Fuse Inc.
Isolated
Input Under Voltage Lockout
Fixed Frequency (600 kHz)
Output Over Voltage Shutdown
High Efficiency
OCP/SCP
High Power Density
Over Temperature Protection
Low Cost
Remote On/Off (option)
Output Voltage Trim
Positive/Negative Remote Sense
Basic Insulation
Through Hole and SMT (option)
UL60950-1 Recognized (UL/cUL)
Description
The xRSB-50T series are isolated dc/dc converters that operate from a nominal 48 Vdc source. These units will
provide up to 60 W of output power from a nominal 48 Vdc input. These units are designed to be highly efficient
are provided in an industry standard sixteenth brick package.
Part Selection
Output
Voltage
Input
Voltage
Max. Output
Current
Max. Output
Power
Typical
Efficiency
Model Number
Active Low
Model Number
Active High
1.5 V
36 V - 75 V
22 A
33 W
85%
xRSB-50TV5L
xRSB-50TV50
1.8 V
36 V - 75 V
20 A
36 W
87%
xRSB-50TV8L
xRSB-50TV80
2.5 V
36 V - 75 V
18 A
45 W
87%
xRSB-50T02L
xRSB-50T025
3.3 V
36 V - 75 V
15 A
50 W
89%
xRSB-50T03L
xRSB-50T033
5.0 V
36 V - 75 V
12 A
60 W
90%
xRSB-50T05L
xRSB-50T050
12 V
36 V - 75 V
5 A
60 W
89%
xRSB-50T12L
xRSB-50T120
Notes:
1. Add “G” suffix at the end of the model number to indicate Tray Packaging. Replace”x” with “S” to
indicate SMT package, or “0” to indicate through hole package.
2. All part numbers above indicate RoHS 6. Change the second letter "R" to "7" for RoHS 5 part numbers.
Absolute Maximum Ratings
Parameter
Min
Typ
Max
Notes
Input Voltage (continuous)
-0.3 V
80 V
Input Voltage Transient (100 ms)
-0.3 V
100 V
Remote On/Off
18 V
I/O Isolation Voltage
1500 V