型號: 0RSB-50T05LG
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 60 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT PACKAGE-8
文件頁數: 7/13頁
文件大?。?/td> 416K
代理商: 0RSB-50T05LG
Bel Fuse Inc.
206 Van Vorst Street, Jersey City, NJ 07302
Tel 201-432-0463 Fax 201-432-9542 www.belfuse.com
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
48 Vdc Input 1.5 Vdc - 12 Vdc / 22 A - 5 A Outputs, 1/16 Brick
Apr. 12, 2010
Bel Power Inc., a subsidiary of Bel Fuse Inc.
Output Specifications (continued)
Parameter
Min
Typ
Max
Notes
Current Limit Threshold
Vo=1.5 V
Vo=1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
28 A
24 A
22 A
19 A
14 A
5.2 A
34 A
28 A
26 A
22 A
19 A
6.5 A
40 A
34 A
30 A
26 A
24 A
8.5 A
Short Circuit Surge Transient
0.5 A
2s
1 A
2s
Ripple and Noise (rms)
Vo=1.5 - 1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
6 mV
10 mV
12 mV
25 mV
30 mV
12 mV
20 mV
25 mV
50 mV
55 mV
Ripple and Noise (pk-pk)
Vo=1.5 - 1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
40 mV
45 mV
55 mV
70 mV
90 mV
70 mV
80 mV
90 mV
120 mV
180 mV
Tested at 0-20 MHz
BW, with a 1 uF
ceramic capacitor and
a Tantalum capacitor
(refer to the min.
output capacitance
below for each output)
at the output.
Turn on Time
35 mS
70 mS
Overshoot at Turn on
0%
5%
Output Capacitance
Vo=1.5 V
Vo=1.8 - 2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
470 uF
220 uF
100 uF
22 uF
15000 uF
10000 uF
5600 uF
4700 uF
470 uF
Recommend to use
AVX TPS series
Tantalum capacitor as
the min capacitor
Transient Response
Overshoot
110 mV
150 mV
25% ~ 50%
Max Load
Settling Time
110 uS
180 uS
Overshoot
110 mV
150 mV
50% ~ 25%
Max Load
Settling Time
Vo=1.5 - 1.8 V
110 uS
180 uS
150 mV
250 mV
25% ~ 50%
120 uS
200 uS
150 mV
250 mV
50% ~ 25%
Vo=2.5 - 3.3 V
120 uS
200 uS
220 mV
350 mV
25% ~ 50%
250 uS
220 mV
350 mV
50% ~ 25%
Vo=5.0 V
250 uS
400 mV
650 mV
25% ~ 50%
150 uS
300 uS
400 mV
650 mV
50% ~ 25%
Vo=12 V
150 uS
300 uS
Test conditions: di/dt
= 0.1 A/uS, Vin=48 V,
with a 1uF ceramic