型號: 100BGQ045J
英文描述: 45V 100A Schottky Discrete Diode in a PowIRtab (Short) package
中文描述: 45V的100號A肖特基二極管分立在PowIRtab(短)封裝
文件頁數: 1/7頁
文件大?。?/td> 125K
代理商: 100BGQ045J
I
F(AV)
Rectangular waveform
100
A
@ T
C
100
°C
I
DC
Maximum
141
A
V
RRM
45
V
FSM
@ tp = 5 s sine
4400
F
@100Apk typical
0.63
@T
J
150
J
range
- 55 to 150
SCHOTTKY RECTIFIER
100 Amp
100BGQ045
100BGQ045J
Bulletin PD-20709 rev. D 12/02
www.irf.com
Characteristics
100BGQ045
Units
The 100BGQ045 Schottky rectifier has been optimized for ultra low
forward voltage drop specifically for low voltage output in high
current AC/DC power supplies.
The proprietary barrier technology allows for reliable operation up
to 150°C junction temperature. Typical applications are in
switching power supplies, converters, reverse battery protection,
and redundant power subsystems.
150°C T