型號(hào): 100BGQ045J
英文描述: 45V 100A Schottky Discrete Diode in a PowIRtab (Short) package
中文描述: 45V的100號(hào)A肖特基二極管分立在PowIRtab(短)封裝
文件頁(yè)數(shù): 4/7頁(yè)
文件大?。?/td> 125K
代理商: 100BGQ045J
100BGQ045, 100BGQ045J
Bulletin PD-20709 rev. D 12/02
www.irf.com
4
Fig. 8 - Unclamped Inductive Test Circuit
Fig.5-Maximum Allowable Case Temperature
Vs. Average Forward Current
Fig.6-Forward Power Loss Characteristics
Fig.7-Maximum Non-Repetitive Surge Current
(3) Formula used: T
C
= T
J
- (Pd + Pd
REV
) x R
thJC
;
Pd = Forward Power Loss = I
F(AV)
x V
FM
@ (I
F(AV) /
D) (see Fig. 6);
Pd
REV
= Inverse Power Loss = V
R1
x I
R
(1 - D); I
R
@ V
R1
= 80% rated V
100
FS
M
No
n
e
p
e
tit
iv
S
ur
g
eCu
rr
en
t-
I
A
p
At Any Rated Load Condition
And With Rated V
Applied
Following Surge
RRM
Square Wave Pulse Duration - t
(microsec)
0
DC
Av
er
ag
Pow
rL
o
ss
W
at
ts
RMS Limit
D = 0.20
D = 0.25
D = 0.33
D = 0.50
D = 0.75
Average Forward Current - I
(A)
50
DC
llo
wab
le
Ca
se
Te
m
er
tu
re
°C)
Average Forward Current - I
see note (3)
Square wave (D = 0.50)
80% Rated V applied