型號: 111CCASCT120.000MHZ
英文描述: Crystal Oscillator
中文描述: 晶體振蕩器
文件頁數: 2/2頁
文件大小: 46K
代理商: 111CCASCT120.000MHZ
110
CTS Reeves
FREQUENCY PRODUCTS
400 REIMANN AVE. SANDWICH, IL 60548
Phone: 815-786-8411 Fax: 815-786-3600 E-Mail: www.ctsreeves.com
CRYST
ALS
CLOCKS
VCXOs
TCXOs
OCXOs
Temp Stability
±5 x 10-9
±1 x 10-8
±2 x 10-8
±5 x 10-8
±1 x 10-7
Temp Range Code
AB
C
D
E
0
° to 50° C A
XX
XXX
0
° to 70° C B
X
XXX
-30
° to 70° C C
-40
° to +85° CD
X
1st Year Aging Code
±0.5 ppm
A
±0.3 ppm
B
±0.1 ppm
C
Note: Not all Options are Available at all Frequencies.
Consult Factory for Details.
Ordering Information:
Output
Code
HCMOS
H
Sinewave
S
Supply Volt
Code
+12V
A
+5V
B
+15V
7
Surface Mount
Version
(OPTION ‘S’)
Through Hole
Version
(OPTION ‘T’)
Model 111
Miniature HF OCXO
Mechanical Specifications:
Case:
CRS, Hot Tin Dipped
Leads:
Nickel plated with solder coating
Seal:
Solder seal
Leak Test:
Leak rate less than 5 x 10-5
atmosphere-cc/sec of helium
Solderability:
95% solder coverage, using RMA flux 63
SN / 37 Pb solder at +245
°C ±5°C
Temperature:
Operating: See chart
Storage: -55
° to 85°C
Reflow: 240
°C, 10 Sec
Vibration:
10 G's rms, 20 to 500 Hz