型號: 1200SGF1501A26B
廠商: GEMS SENSORS CONTROLS
元件分類: 壓力傳感器
英文描述: GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-15Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
文件頁數: 4/4頁
文件大小: 507K
代理商: 1200SGF1501A26B
Gems Sensors Inc.
One Cowles Road
Plainville, CT
tel
fax
Call Toll Free 800.378.1600
Visit Us At: www.gemssensors.com
Specifications subject to change without notice.
2000 Copyright Gems Sensors Inc. All rights reserved
Printed in U.S.A. 10M Catalog No. 670
Psibar Part Number Structure
2200 B
G
G10 02
A
U
A
3
HOW TO ORDER
Use the Bold characters from the chart below to construct a product code
SELECT:
1. 2200, 2600, 1200, or 1600 series
2. Output: (1200 and 1600 are not available with “A” output)
A 100 mV
C 1-6 V
F .1-5.1 V
H 1-5 V
R 0 -5 V
B 4-20 mA
D 1-11 V
G .2-10.2 V
J .5-5.5 V
S 0-10 V
3. Pressure Datum: G gauge A absolute (1200/1600 not available in “A”)
4. Insert pressure range code from table below
Pressure Range – psi
F15 – 0-15
G20 – 0-200
H15 – 0-1,500
H60 – 0-6,000
1G0 – Vac-85
F30 – 0-30
Vac = –15 psi
1G5 – Vac-135
1F5 – Vac-0
2G0 – Vac-185
3F0 – Vac-15
3G0 – Vac-285
6F0 – Vac-45
Pressure Range – bar (optional)
A10 – 0-1
B10 – 0-10
C10 – 0-100
1A0 – Vac-0
1B0 – Vac-9
A16 – 0-1.6
B16 – 0-16
C16 – 0-160
1A6 – Vac-0.6
1B6 – Vac-15
2A5 – Vac-1.5
2B5 – Vac-24
4A0 – Vac-3
4B0 – Vac-39
Vac = –1 bar
6A0 – Vac-5
5. Pressure Port (for additional ports see chart or contact sales)
02 1/4 NPT Male
OJ 1/4 NPT male w/snubber
08 1/8 NPT Male
Submersible
European Threads
04 7/16 Male SAE #4
19 Plastic Nose Cone (2600 only)
01 G1/4 Male
IP 9/16 Male SAE #6
29 SS Nose Cone (2600 only)
09 G1/8 Female
9. Performance Code
A .25% Accuracy (2200/2600)
(.5% 1200/1600)
B .15% (optional on 2200/2600 only)
8. Cable Length in meters
U none D 1
J 20 P 75
5 200
E 3
K 25 Q 100 6 225
F 5
L 30 R 125
G 10 M 40 S 150
H 15 N 50 4 170
7. Approvals/Protection
3 CE
2 CE for Millivolt output units
6. Electrical Connection
2200/1200 series
A Mini DIN 9.4 mm w/mate
B Mini DIN 9.4 mm w/o mate
2 Cable, NEMA 4, Plastic Cable Gland
F Cable, IP67, Metal Cable gland
2600/1600 series
C 10-6 Bendix Twist Lock Plug
G Large DIN 43650A with mate
M Submersible Cable,
≤150 Meters
P Submersible Cable, >150 Meters
1 8-4 Bendix Twist Lock Plug
3 1/2 NPT Conduit w/cable
Specifications
Input
Pressure Range
Vacuum to 400 bar (6000 psi)
Proof Pressure
2x Full Scale (FS) – 2200/2600 Series
4x Full Scale (FS) – 1200/1600 Series
(1.5x FS for 400 bar,
≥ 5000 psi)
Burst Pressure
>35x FS
≤ 6 bar (100 psi);
>20x FS
≤60 bar (1000 psi);
>5x FS
≤ 400 bar (6000 psi)
Fatigue Life
100 million FS cycles
Performance
Long Term Drift
0.2% FS/year (non-cumulative)
Accuracy
0.25% FS typical (optional 0.15% FS)
(.50% FS for 1200/1600 series)
Thermal Error
1.5% FS typical (optional 1% FS)
(2% FS for 1200/1600 series)
Compensated Temp.
-20 to 80°C (-5 to 180°F)
Operating Temp.
-40 to 125°C (-22 to 260°F)
for electrical codes A, B, C, 1
-20 to 80°C (-5 to 180°F)
for electrical codes 2, D, G, 3
-20 to 50°C (-5 to 125°F)
for electrical codes F, M, P
Amplified units >100C maximum
24 Vdc supply
Zero Tolerance
1% of span
Span Tolerance
1% of span
Mechanical Configuration
Pressure Port
See ordering chart
Wetted Parts
17-4 PH Stainless Steel
Electrical Connection
See ordering chart
Enclosure
316 Ss, 17-4 PH ss
IP65 for electrical codes B,G,C,1, D, 3
IP67 for electrical code “F”
IP68 for electrical codes M, P (200 M Max.)
IP30 for electrical code “3” with flying leads
Vibration
35g peak sinusoidal, 5 to 2000 Hz
Acceleration
100g steady acceleration in any direction
0.032% FS/g for 1 bar (15 psi) range
decreasing logarithmically to 0.0007% FS/g
for 400 bar (6000 psi) range
Shock
Withstands free fall to IEC 68-2-32
procedure 1
Approvals
, Intrinsically safe versions available.
Meets requirements of EN50081-2 Emissions
and EN50082-2 Susceptibility.
Weight
Approx. 100 grams
(additional; cable 75 g/m)
Individual Specifications
Voltage Output units
Output
Supply Voltage (Vs)
1.5 Vdc above span to 35 Vdc @ 6 mA
Supply Voltage Sensitivity
0.01% FS/Volt
Min. Load Resistance
(FS output / 2) Kohms
Current Output units
Output
4-20 mA (2 wire)
Supply Voltage (Vs)
24 Vdc, (7-35 Vdc)
Supply Voltage Sensitivity
0.01% FS/Volt
Max. Loop Resistance
(Vs-7) x 50 ohms
Millivolt Output units (2200/2600 only)
100 mV +/-1 mV
10 Vdc (15 Vdc max.) Regulated