型號: 1200SGF1501F2PB
廠商: GEMS SENSORS CONTROLS
元件分類: 壓力傳感器
英文描述: GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-15Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
文件頁數: 2/4頁
文件大小: 507K
代理商: 1200SGF1501F2PB
The Strength of Gems Psibar
Pressure Transducers
Starts with the Science of CVD
Gems Sensors provides the most stable pressure sensor on
the market today by combining advanced sensing technology
with highly automated and revolutionary manufacturing
methods. The result is a sensing element comprised of silicon,
stainless steel, glass, and other metals joined on a molecular
level to form a pressure transducer that is impervious to
aging. If your application requires long life components, Gems
Psibar
transducers are designed with you in mind. Psibar
pressure transducers bring exceptional performance to a wide
variety of applications across multiple industries. The strength
of Psibar
pressure sensors starts with the science of CVD.
Psibar
transducers are manufactured using plasma-enhanced
Chemical Vapor Deposition (CVD) technology. This
sophisticated technique uses a chemical vapor to deposit thin
layers of silicon and silicon dioxide on a stainless steel
substratum to form a very sensitive and accurate polysilicon
strain gauge. Since the elements of the strain gauge are fused
together at the atomic level, the strength and integrity of the
bond far exceeds the adhesives used in common pressure
sensors. Psibar
transducers are inherently more stable and
less sensitive to thermal exposure and pressure cycling than
silicon-based pressure transducers. Your reward is a lower
total cost of ownership.
All sensor conditioning, including amplification, temperature
calibration and filtering is performed by our unique ASIC. It
allows configurable output and pressures ranges, sets the
zero and span tolerance and ensures interchangeability from
unit to unit. The use of an ASIC eliminates laser trimming for
temperature compensation, and unnecessary external
components. Besides reducing size and complexity, the best
reduction our ASIC accomplishes is in the price of a Psibar
transducer.
The CVD sensor and ASIC circuitry is complemented by all
stainless steel construction delivering excellent media
compatibility; all major components are joined by welding.
This construction technique produces a highly stable pressure
transducer that withstands harsh media, and is configurable
to satisfy specific application requirements. Psibar
pressure
transducers are produced in an automated, zero-defect
manufacturing process that incorporates calibration,
configuration and test systems to improve sensor accuracy
and quality. Psibar
pressure transducers deliver exceptionally
superior, long-term performance.
Stainless steel Psibar wafers lie in a gas stream of plasma-enhanced gases. The
PECVD process is used because it deposits high quality silicon at low
temperature, which does not affect the state of the steel gauge. After
deposition, the silicon is ion implanted to modify resistivity.
Call Toll Free 800.378.1600
Advanced sensor manufacturing techniques
allow Psibar sensors to deliver superior
stability and long-life reliability.
The thin film is atomically fused directly to the steel surface of the gauge beam
and therefore follows the shape of the beam very accurately. This atomic fusion
is the foundation for excellent performance and stability.
Cool, Laser Welded
The CVD strain gauge is affixed to the sensor assembly in a precise, automated
laser weld process. A spot weld is made at each end and both sides of the beam
to assure there is no twisting or tilting of the beam while a stitch weld is applied.
Laser welding is fast and cool to prevent any distortion to the strain gauge.
Gas in
Gas out
Titanium
Silicon Dioxide
Polysilicon
Stainless Steel
相關PDF資料
PDF描述
1200SGF150222SB GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-15Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
1200SGF1502A2PB GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-15Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
1200SG1F509B34B GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, -15-0Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
1200SG3G002F26B GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, -15-285Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
1200SGG1504B2NB GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-150Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
相關代理商/技術參數
參數描述
1200TA 功能描述:浪涌抑制器 Terminal Adapter RoHS:否 制造商:Bourns 電壓額定值:40 V 電流額定值:750 mA 工作溫度范圍:- 40 C to + 125 C 端接類型:SMD/SMT 封裝 / 箱體:
1200V 制造商:Cooper Wiring Devices 功能描述:
1200-W 功能描述:旋鈕和轉盤 1/2"D X 5/8"H RoHS:否 制造商:Davies Molding 材料:Phenolic 設計:Set Screw 軸尺寸:0.25 in 直徑:3/4 in 顏色:Black 指示器型式:Line
1200WF 制造商:Platt Luggage 功能描述:Case; Pelican; watertight; resin; pick-n-pluck foam; 10-5/8x9-1/2x5; 2.87 lbs 制造商:Platt (cases) 功能描述:Protector Case - ID 9 1/4'' x 7 1/8'' x 4 1/8'' 制造商:PLATT 功能描述:WATER TIGHT CASE, RESIN; Carrying Case Material:Resin; External Height - Imperial:10.625"; External Height - Metric:269.88mm; External Width - Imperial:9.687"; External Width - Metric:246.06mm; External Depth - Imperial:4.875" ;RoHS Compliant: NA
1200X 功能描述:PHONE T-JACK PANEL .25" STD SGL RoHS:是 類別:盒,外殼,支架 >> 插線臺,插座面板 系列:1200 標準包裝:1 系列:TT96 類型:音頻插孔面板 連接器類型:0.173" 耳機插孔 位置數:96 行數:2 端接類型:焊接