型號: 1200SGF1501F2PB
廠商: GEMS SENSORS CONTROLS
元件分類: 壓力傳感器
英文描述: GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-15Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
文件頁數: 3/4頁
文件大?。?/td> 507K
代理商: 1200SGF1501F2PB
Psibar
CVD Advantages
s
Stability – Very repeatable from
day to day. Eliminate recalibration
costs and reduce total cost of
ownership.
s
Drift Free Performance – ASIC
makes external components or
laser trimming unnecessary. Each
parameter can be adjusted for
optimal performance and
configuration. ASIC requires fewer
components which improves
product quality and performance.
Robust Construction – Automated
manufacture improves the sensor’s
consistency, quality and reliability
while reducing production cost.
Revolutionary manufacturing
provides tighter control improving
the sensor’s performance in harsh
environments.
No Fill Fluids to Leak or Thin
Diaphragm to Rupture
Typical Applications
Off Highway Vehicles – Load
Weighing Systems and Load
Moment Indicating
Natural Gas Equipment –
Compressors; Dispensing
Equipment
Semiconductor Processing –
Wafer Manufacturing
Power Plants – Piping Steam
Pressures
Refrigeration – Compressors and
Lube Oil Pressure Equipment
Robotics – Factory Automated
Equipment
HVAC – Compressors
Next…surround the CVD Sensor
with a Superior Supporting Cast of Components
Along with the superiority of the CVD strain gauge, we add key
components to leverage the sensing element’s strength. The output is a
product with a unique balance of performance and value unmatched in
today’s pressure sensing market.
Call Toll Free 800.378.1600
Thicker diaphragm for handling
pulsating pressures – all
stainless steel wetted parts.
CVD sensor stability and high sensitivity
allows use of our thicker diaphragm.
17-4 PH SS sensor beam is laser
welded for distortion-free construction.
ASIC chip is the brains
behind the brawn.
Programmability provides
greater linearity correction
than common thermal
compensation methods.
Weldless stainless
steel case.
RFI/EMI & ESD protection circuit
meets and exceeds requirements
for CE marking. Protecting
against noise, voltage spikes and
static discharge.
Modular Design Configurability without
High Costs or Delays
Modular electrical
and pressure
connections,
versatile pressure
sensing cores, and
modern cellular
manufacturing
enable us to deliver
Psibar pressure
sensors specifically
suited to your
application without
a premium in cost
or time. In fact
most orders ship
within just 3 days!
相關PDF資料
PDF描述
1200SGF150222SB GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-15Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
1200SGF1502A2PB GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-15Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
1200SG1F509B34B GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, -15-0Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
1200SG3G002F26B GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, -15-285Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
1200SGG1504B2NB GAGE, STRAIN GUAGE PRESSURE SENSOR, 0-150Psi, 0.5%, 0-10V, CYLINDRICAL
相關代理商/技術參數
參數描述
1200TA 功能描述:浪涌抑制器 Terminal Adapter RoHS:否 制造商:Bourns 電壓額定值:40 V 電流額定值:750 mA 工作溫度范圍:- 40 C to + 125 C 端接類型:SMD/SMT 封裝 / 箱體:
1200V 制造商:Cooper Wiring Devices 功能描述:
1200-W 功能描述:旋鈕和轉盤 1/2"D X 5/8"H RoHS:否 制造商:Davies Molding 材料:Phenolic 設計:Set Screw 軸尺寸:0.25 in 直徑:3/4 in 顏色:Black 指示器型式:Line
1200WF 制造商:Platt Luggage 功能描述:Case; Pelican; watertight; resin; pick-n-pluck foam; 10-5/8x9-1/2x5; 2.87 lbs 制造商:Platt (cases) 功能描述:Protector Case - ID 9 1/4'' x 7 1/8'' x 4 1/8'' 制造商:PLATT 功能描述:WATER TIGHT CASE, RESIN; Carrying Case Material:Resin; External Height - Imperial:10.625"; External Height - Metric:269.88mm; External Width - Imperial:9.687"; External Width - Metric:246.06mm; External Depth - Imperial:4.875" ;RoHS Compliant: NA
1200X 功能描述:PHONE T-JACK PANEL .25" STD SGL RoHS:是 類別:盒,外殼,支架 >> 插線臺,插座面板 系列:1200 標準包裝:1 系列:TT96 類型:音頻插孔面板 連接器類型:0.173" 耳機插孔 位置數:96 行數:2 端接類型:焊接