型號: 12062R104M8B20G
廠商: YAGEO CORP
元件分類: 數(shù)據(jù)傳輸濾波器
英文描述: 1 FUNCTIONS, 25 V, FEED THROUGH CAPACITOR
封裝: EIA STD PACKAGE SIZE 1206
文件頁數(shù): 11/14頁
文件大小: 291K
代理商: 12062R104M8B20G
2001 May 30 Rev.3
6
www.phycomp-components.com
Phycomp
Product specification
Surface-mount ceramic
multilayer capacitors
Class 2, X7R 16/25/50 V
feedthrough
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Class 2 capacitors; X7R dielectric; NiSn terminations
Unless otherwise stated all electrical values apply at an ambient temperature of 23
±3 °C, an atmospheric pressure of
86 to 106 kPa, and a relative humidity of 63 to 67%.
Note
1.
Measured at 1 V, 1 kHz, using a four-gauge method.
DESCRIPTION
VALUE
Rated voltage UR (DC)
16 V; 25 V; 50 V (IEC)
Capacitance range (E12 series):
16 V
680 nF to 1
F
25 V
12 nF to 100 nF
50 V
4.7 nF to 10 nF
Tolerance on capacitance
±10%; ±20%
Ageing
typical 1% per time decade
Tan
δ; note 1:
16 V
≤3.5%
25 V; 50 V
≤2.5%