型號: 48IMP12-1212-7
元件分類: 電源模塊
英文描述: 2-OUTPUT 12 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
文件頁數: 5/7頁
文件大?。?/td> 187K
代理商: 48IMP12-1212-7
Board Mountable
DC-DC Converters
IMP 12 Series
Edition 5/5.2000
5/7
Electromagnetic Compatibility (EMC)
Filter recommendations for compliance with
CISPR 22/EN 55022, class B
Electromagnetic emission requirements according to EN
55022, class B can be easely achieved by adding an exter-
nal input filter consisting of three additional capacitors and
one common mode ring core choke.
The filter components should be placed as close as possi-
ble to the input of the converter.
Table 4: Input filter components
Input voltage
C1
C2
Type
L1
Type
Ci
24 V DC
3.3
F
3.3
F
Siemens
5.6 mH
Siemens
50 V
B 32529-
B 82723
50 V
C5335-K
A2202-N1
C5335-K
48 V DC
2.2
F 1
2.2
F 1
2.2 mH
1
100 V
100 V
A2202-N1
1 Only valid for input voltages up to 60 V DC.
Fig. 5
Input filter arrangement
C1
C2
L1
Vi+
Vi–
Ci
07028
Immunity to Environmental Conditions
Thermal Considerations
Table 5: Temperature specifications, valid for air pressure of 800...1200 hPa (800...1200 mbar)
Temperature
Standard -7
Characteristics
Conditions
min
max
Unit
TA
Ambient temperature
Ui nom
–25
°C
TC
Case temperature
Io = 0...Io nom
–25
TS
Storage temperature
Non operational
–40
Table 6: MTBF
MTBF
Ground Benign
Ground Fixed
Ground Mobile
MTBF according to MIL-HDBK-217F, N2
40
°C40°C70°C50°C