型號(hào): 564-BCG24H-NG9
元件分類(lèi): LED
英文描述: SINGLE COLOR LED, GREEN, 9.9 mm
文件頁(yè)數(shù): 1/2頁(yè)
文件大小: 241K
代理商: 564-BCG24H-NG9
MEDIUM INTENSITY - TINTED ENCAPSULATION
LED
-BCR
-BCA
-BCG
Color
RED
AMB
GRN
Viewing
Angle
35
V/C
Table[3]
I
Iv[2]
(mcd)
120
λpk
(nm)
635
HIGH INTENSITY - WATERCLEAR ENCAPSULATION
LED
-NWR
-NWO
-NWA
-NWG
-NWB
-NWW[7]
-NKR
-NKO
-NKA
-NKG
-NKB
-NKW[7]
Color
RED
ORG
AMB
GRN
BLU
WHT
ORG
BLU
WHT
Viewing
Angle
30
V/C
Table[3]
I
II
II
Iv[2]
(mcd)
2800
λpk
(nm)
634
.312" MOUNT PANEL LIGHTS
50 Series
445 S. Douglas Street, El Segundo, CA 90245-4630 (800) 421-6815 (310) 640-0442 FAX (310) 640-7639
www.datadisplay.com
2005 Data Display Products
52
- Mounting Hardware Provided
- For Detailed LED Data, See Discrete Section, MODEL 200
Data Display Products
Model
Wires
51
W
53[1]
(optional)
54
TO ORDER, FOLLOW THE EXAMPLE:
Voltage[4]
2
5H
12H
15H
24H
28H
48H
60H
120[5]
Lens
Diffusion
-C
Clear
-N
Diffused
Bezel
Black
9
White
Lens
Bezel
Model
Voltage
Diffusion
54
-ALP
2
-C
A
9
Lens Color
R Red
A Amber
Y Yellow
G Green
5
B Blue
W Water
Clear
-S Smoke[8]
12
Select one BOLD component from each numbered category in the tables below.
Part Number 54-ALP2-CA9
[1] Model 53 is available with Clear (-C) Lens only.
[2] Iv = typical luminous intensity @ If = 20mA (Ta =25°C). Iv is measured without lenses. For Low
Power LEDs, If = 2mA.
[3] See Voltage/Current table for design specifications. Design current for low power LEDs = 2mA.
[4] Ta = 25°C. Voltage 2 indicates external resistor required. Voltages 5H through 60H are VDC.
or 120VAC. DC operation not available for 120V. Bi-Color and Tri-Color not available in AC voltages.
[5] Select high intensity LEDs only.
[6] Omit H when selecting a voltage (e.g. 51-RLP12-CWO).
[7] Select -CW or -NW lens only. -RAG wire leads: green anode/black cathode/red anode. -GAR wire
leads: green cathode/black anode/red cathode. Common lead is the first lead clockwise from
reference mark on header. Tri-Color 5 or 12 volt, omit H in part number.
[8] Omit Lens Diffusion when selecting smoked lens (e.g. 51-NWA12H-SO).
Voltage/Current
Design
Max
Vf/If
V/C Table II
5V/15mA
5.5V/23mA
12V/15mA
14V/20mA
15V/15mA
16.5V/18mA
24V/15mA
26V/18mA
28V/15mA
30V/17mA
48V/9.5mA
50V/10mA
60V/7mA
65V/8mA
120VAC/3.5mA
130VAC/4mA
Voltage/Current
Design
Max
Vf/If
V/C Table I
5V/22mA
5.5V/28mA
12V/20mA
14V/25mA
15V/24mA
16.5V/28mA
24V/17mA
26V/20mA
28V/16.5mA
30V/18mA
48V/15mA
50V/16mA
60V/9mA
65V/10mA
120VAC/3.5mA
130VAC/4mA