型號: 7101J37W3GI11
廠商: ITT CANNON
元件分類: 開關
英文描述: ROCKER SWITCH, SPDT, LATCHED, 5A, 28VDC, PANEL MOUNT
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數: 1/22頁
文件大小: 1631K
代理商: 7101J37W3GI11
H
Rocker
Dimensions are shown: Inch (mm)
Specifications and dimensions subject to change
www.ck-components.com
7000 Series
Miniature Rocker & Lever Handle Switches
Models Available
Features/Benefits
Multi-pole and multi-position
Wide variety of actuator and
termination options
Epoxy terminal-seal compatible
with bottom wash cleaning
RoHS compliant
Typical Applications
Telecommunications
Instrumentation
Medical equipment
Specifications
CONTACT RATING: B contact material: 0.4 VA max. @ 20 V AC or
DC max. Q contact material: 5 AMPS @ 120 V AC or 28 V DC;
2 AMPS @ 250 V AC. See page H-21 for additional ratings.
ELECTRICAL LIFE: 7X01 and UX1 models: 100,000 make-and-break
cycles at full load. All other models: 40,000 cycles.
CONTACT RESISTANCE: Below 10 m
typ. initial @ 2-4
V DC, 100 mA, for both silver and gold plated contacts.
INSULATION RESISTANCE: 109
min.
DIELECTRIC STRENGTH: 1000 Vrms min. @ sea level.
OPERATING TEMPERATURE: –30C to 85C.
SOLDERABILITY: Per MIL-STD-202F method 208D, or
EIA RS-186E method 9 (1 hour steam aging).
NOTE: Any models supplied with S, P, R, Q, B or G contact material are RoHS compliant.
NOTE: Specifications and materials listed above are for switches with standard options.
For information on specific and custom switches, consult Customer Service Center.
Materials
CASE: Glass filled nylon 6/6, flame retardant, heat stabilized, or
diallyl phthalate (DAP) (UL 94V-0).
ACTUATOR: Nylon, black.
FRAME (FRONT MOUNT): Nylon, black.
FRAME (REAR MOUNT): Spring steel, black.
BUSHING: Brass or zinc, nickel plated.
HOUSING: Stainless steel.
SWITCH SUPPORT: Brass or steel, matte-tin plated.
END CONTACTS: B contact material: Copper alloy, with gold plate over
nickel plate. Q contact material: Coin silver, silver plated. See page
H-21 for additional contact materials.
CENTER CONTACTS & ALL TERMINALS: B contact material: Copper
alloy, with gold plate over nickel plate. Q contact material: Copper
alloy, silver plated. See page H-21 for additional contact materials.
TERMINAL SEAL: Epoxy. Refer to Soldering and Cleaning in Technical
Data Section
HARDWARE: Mounting nuts & screws: Brass. Lockwasher: Stainless
steel. Standoff: Nylon standard.
Build-A-Switch
have epoxy terminal seal and are compatible with all “bottom-wash” PCB cleaning methods.
Switch Function
7101 SP On-None-On
7103 SP On-Off-On
7105 SP Mom.-Off-Mom.
7107 SP On-Off-Mom.
7108 SP On-None-Mom.
7109 SP None-On-Mom.
7201 DP On-None-On
7203 DP On-Off-On
7205 DP Mom.-Off-Mom.
7207 DP On-Off-Mom.
7208 DP On-None-Mom.
7211 DP On-On-On
7213 DP On-On-Mom.
7215 DP Mom.-On-Mom.
7301 3P On-None-On
7303 3P On-Off-On
7401 4P On-None-On
7405 4P Mom.-Off-Mom.
7411 4P On-On-On
Note: UL/CSA models
available, see pages H-5
and H-6.
Actuator
J1
.531 long rocker
J2
Lever
J3
.906" long rocker
J8
.699" long rocker
J10 1.318" long rocker
J11 Rocker with frame
J15 Rocker, snap-in
J16 Rocker with frame, snap-in
J19 Rocker with frame
J21 Lever with frame
J25 Lever, snap-in
J26 Lever with frame, snap-in
J37 Rocker with frame
J50 Rocker
J51 Rocker with frame
J52 Rocker with frame for
LED, snap-in
J60 Lever
J61 Lever with frame, snap-in
J62 Lever with frame for
LED, snap-in
J90 Lever
J91 Lever with frame, snap-in
Terminations
A
Right angle, PC thru-hole
AV2 Vertical right angle, PC thru-hole
C
PC Thru-hole
Z
Solder lug
A3
Right angle, snap-in, PC thru-hole
AV3 Vertical right angle,
snap-in, PC thru-hole
AW3 Right angle, extended, PC thru-hole
V2
.555" high, V-bracket
V3
.460" high, V-bracket
V4
.630" high, V-bracket
V5
Vertical right angle, PC thru-hole
V6
.460" high, V-bracket
V7
.630" high, V-bracket
V8
.953" high, V-bracket
V9
1.150" high, V-bracket
V31 .460" high, V-bracket, snap-in
V51 Vertical right angle, snap-in
V61 .460" high, V-bracket, snap-in
W
.750" long, wire wrap
W3 .425" long, wire wrap
W5 1.305" long,wire wrap