型號: APT50M65LFLL
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: JFETs
英文描述: 67 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA
封裝: TO-264, 3 PIN
文件頁數: 1/5頁
文件大小: 100K
代理商: APT50M65LFLL
T-Max
TM
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: TC = 25°C unless otherwise specified.
APT Website - http://www.advancedpower.com
G
D
S
APT50M65B2FLL
APT50M65LFLL
500V
67A 0.065
Lower Input Capacitance
Increased Power Dissipation
Lower Miller Capacitance
Easier To Drive
Lower Gate Charge, Qg
Popular T-MAX or TO-264 Package
Power MOS 7
is a new generation of low loss, high voltage, N-Channel
enhancement mode power MOSFETS. Both conduction and switching
losses are addressed with Power MOS 7
by significantly lowering R
DS(ON)
and Q
g. Power MOS 7
combines lower conduction and switching losses
along with exceptionally fast switching speeds inherent with APT's
patented metal gate structure.
Rev
C
TO-264
B2FLL
LFLL
Characteristic / Test Conditions
Drain-Source Breakdown Voltage (V
GS
= 0V, I
D
= 250A)
Drain-Source On-State Resistance 2
(V
GS
= 10V, 33.5A)
Zero Gate Voltage Drain Current (V
DS
= 500V, V
= 0V)
DS
= 400V, V
= 0V, T
C
= 125°C)
Gate-Source Leakage Current (V
= ±30V, V
= 0V)
Gate Threshold Voltage (V
= V
, I
= 2.5mA)
Symbol
DSS
I
DM
GSM
P
T
J
,T
STG
L
AR
E
AR
E
AS
Parameter
Drain-Source Voltage
Continuous Drain Current @ TC = 25°C
Pulsed Drain Current
1
Gate-Source Voltage Continuous
Gate-Source Voltage Transient
Total Power Dissipation @ TC = 25°C
Linear Derating Factor
Operating and Storage Junction Temperature Range
Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec.
Avalanche Current
1
(Repetitive and Non-Repetitive)
Repetitive Avalanche Energy
Single Pulse Avalanche Energy
4
UNIT
Volts
Amps
Volts
Watts
W/°C
Amps
mJ
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Symbol
BV
DSS
R
DS(on)
GSS
GS(th)
UNIT
Ohms
A
nA
MIN
TYP
MAX
500
±100
35
APT50M65B2FLL_LFLL
500
±30
±40
694
-55 to 150
300
POWER MOS 7
R
FREDFET
相關PDF資料
PDF描述
APT50M65LFLLG 67 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA
APT50M65LFLL 67 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA