型號(hào): APT50M65LFLL
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: JFETs
英文描述: 67 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA
封裝: TO-264, 3 PIN
文件頁數(shù): 4/5頁
文件大小: 100K
代理商: APT50M65LFLL
APT50M65B2FLL - LFLL
Rev
C
V
DS
, DRAIN-TO-SOURCE VOLTAGE (VOLTS)
V
DS
FIGURE 10, MAXIMUM SAFE OPERATING AREA
FIGURE 11,CAPACITANCE vs DRAIN-TO-SOURCE VOLTAGE
Qg, TOTAL GATE CHARGE (nC)
SD
, SOURCE-TO-DRAIN VOLTAGE (VOLTS)
FIGURE 12, GATE CHARGES vs GATE-TO-SOURCE VOLTAGE
FIGURE 13, SOURCE-DRAIN DIODE FORWARD VOLTAGE
GS
,GATE-TO-SOURCE
VOLTAGE
(VOLTS)
I D
,DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
I DR
,REVERSE
DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
C,
CAPACITANCE
(pF)
1
Crss
Coss
Ciss
TC =+25°C
TJ =+150°C
SINGLE PULSE
OPERATION HERE
LIMITED BY RDS (ON)
10mS
VDS=250V
VDS=100V
VDS=400V
I
D
= 67A
1mS
100S
TJ =+150°C
TJ =+25°C
I
D
(A)
(A)
FIGURE 14, DELAY TIMES vs CURRENT
FIGURE 15, RISE AND FALL TIMES vs CURRENT
ID (A)
R
G
, GATE RESISTANCE (Ohms)
FIGURE 16, SWITCHING ENERGY vs CURRENT
FIGURE 17, SWITCHING ENERGY VS. GATE RESISTANCE
DD
= 333V
R
G
= 3
T
J
= 125°C
L = 100H
Eon
Eoff
tr
tf
SWITCHING
ENERGY
J)
t d(on)
and
t
d(off)
(ns)
SWITCHING
ENERGY
t r
and
f
(ns)
10
DD
= 333V
= 67A
= 125°C
L = 100H
E
ON
includes
diode reverse recovery.
td(on)
td(off)
Eon
Eoff
80
= 333V
= 3
= 125°C
= 333V
= 125°C
E
ON includes
diode reverse recovery.
160
相關(guān)PDF資料
PDF描述
APT50M65LFLLG 67 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA
APT50M65LFLL 67 A, 500 V, 0.065 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA