型號: APT5510JFLL
元件分類: JFETs
英文描述: 44 A, 550 V, 0.1 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 4/5頁
文件大小: 94K
代理商: APT5510JFLL
Rev
A
3-2003
APT5510JFLL
V
GS
,GATE-TO-SOURCE
VOLTAGE
(VOLTS)
I D
,DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
I DR
,REVERSE
DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
C
,CAPACITANCE
(pF)
1
I
D
(A)
I
D
FIGURE 14, DELAY TIMES vs CURRENT
FIGURE 15, RISE AND FALL TIMES vs CURRENT
ID (A)
R
G
, GATE RESISTANCE (Ohms)
FIGURE 16, SWITCHING ENERGY vs CURRENT
FIGURE 17, SWITCHING ENERGY VS. GATE RESISTANCE
SWITCHING
ENERGY
J)
t d(on)
and
t
d(off)
(ns)
SWITCHING
ENERGY
J)
t r
and
t
f
(ns)
0
Crss
Ciss
Coss
TC=+25°C
TJ=+150°C
SINGLE PULSE
10mS
1mS
100S
TJ=+150°C
TJ =+25°C
VDS=275V
VDS=110V
VDS=440V
= 49A
V
DD
= 367V
R
G
= 5
= 125°C
L = 100H
tr
tf
td(on)
td(off)
DD
= 367V
= 5
= 125°C
L = 100H
Eon
Eoff
= 367V
= 49A
= 125°C
E
ON
includes
diode reverse recovery.
Eon
Eoff
= 367V
= 125°C