型號: APT75GN120B2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 200 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: T-MAX, 3 PIN
文件頁數: 3/6頁
文件大小: 402K
代理商: APT75GN120B2
Rev
C
APT75GN120B2_L(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
V
GS(TH)
,THRESHOLD
VOLTAGE
V
CE
,COLLECTOR-TO-EMITTER
VOLTAGE
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
(NORMALIZED)
DC
CURRENT(A)
CE
,COLLECTOR-TO-EMITTER
GE
,GATE-TO-EMITTER
250s PULSE
TEST<0.5 % DUTY
CYCLE
160
CE, COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
FIGURE 1, Output Characteristics(TJ = 25°C)
FIGURE 2, Output Characteristics (TJ = 125°C)
GE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
GATE CHARGE (nC)
FIGURE 3, Transfer Characteristics
FIGURE 4, Gate Charge
VGE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
TJ, Junction Temperature (°C)
FIGURE 5, On State Voltage vs Gate-to- Emitter Voltage
FIGURE 6, On State Voltage vs Junction Temperature
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
TC, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 7, Threshold Voltage vs. Junction Temperature
FIGURE 8, DC Collector Current vs Case Temperature
13 &15V
11V
10V
9V
12V
8V
7V
GE = 15V.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
T
J = 125°C
T
J = 25°C
J = -55°C
J = 25°C
J = -55°C
VGE = 15V
CE = 960V
CE = 600V
CE = 240V
IC = 75A
TJ = 25°C
J = 25°C.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
I
C = 150A
I
C = 75A
C = 37.5A
C = 150A
C = 75A
C = 37.5A