型號(hào): APT75GN120B2
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 200 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: T-MAX, 3 PIN
文件頁(yè)數(shù): 1/6頁(yè)
文件大小: 402K
代理商: APT75GN120B2
Rev
C
APT75GN120B2_L(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: T
C = 25°C unless otherwise specied.
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Characteristic / Test Conditions
Collector-Emitter Breakdown Voltage (V
GE = 0V, I C = 3mA)
Gate Threshold Voltage (V
CE = VGE, I C = 3mA, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (V
GE = 15V, IC = 75A, Tj = 25°C)
GE = 15V, IC = 75A, Tj = 125°C)
Collector Cut-off Current (V
CE = 1200V, VGE = 0V, Tj = 25°C)
2
Collector Cut-off Current (V
CE = 1200V, VGE = 0V, Tj = 125°C)
2
Gate-Emitter Leakage Current (V
GE = ±20V)
Intergrated Gate Resistor
Symbol
V
(BR)CES
V
GE(TH)
CE(ON)
I
CES
I
GES
R
G(int)
Units
Volts
A
nA
Symbol
CES
GE
C1
C2
CM
SSOA
P
D
T
J,TSTG
T
L
APT75GN120B2_L(G)
1200
±30
200
225A @ 1200V
833
-55 to 150
300
UNIT
Volts
Amps
Watts
°C
Parameter
Collector-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage
Continuous Collector Current 8 @ T
C = 25°C
Continuous Collector Current @ T
C = 110°C
Pulsed Collector Current 1 @ T
C = 150°C
Switching Safe Operating Area @ T
J = 150°C
Total Power Dissipation
Operating and Storage Junction Temperature Range
Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec.
APT Website - http://www.advancedpower.com
Utilizing the latest Field Stop and Trench Gate technologies, these IGBT's have ultra
low VCE(ON) and are ideal for low frequency applications that require absolute minimum
conduction loss. Easy paralleling is a result of very tight parameter distribution and
a slightly positive VCE(ON) temperature coefcient. A built-in gate resistor ensures
extremely reliable operation, even in the event of a short circuit fault. Low gate charge
simplies gate drive design and minimizes losses.
1200V Field Stop
Trench Gate: Low VCE(on)
Easy Paralleling
Intergrated Gate Resistor: Low EMI, High Reliability
Applications: Welding, Inductive Heating, Solar Inverters, SMPS, Motor drives, UPS
MIN
TYP
MAX
1200
TBD
600
G
E
1200V