型號(hào): DP-241-7-12
元件分類: 開(kāi)關(guān)
英文描述: TOGGLE SWITCH, DP3T, MOMENTARY, 4A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED
文件頁(yè)數(shù): 1/7頁(yè)
文件大小: 525K
代理商: DP-241-7-12
A-78
APEM
www.apem.com
12000X778 series
High performance toggle switches - threaded bushing 11,9 (15/32)
Distinctive features
A
K
Approval and lists
CECC 96201-005
CECC 96201-008
MUAHAG and QPL listed (Europe only)
French defence approved : DAT list No A5999 X001.
This range of professional toggle switches is suitable for use in military and
other high specification environments.
K
Contacts
Highly reliable contacts suitable for low level applications (10mA 50mV -
10A 5VDC min.) or power applications (2A 250VAC - 4A 125VAC -
4A 30VDC max.)
Pinned lever
The base of the switch lever is pinned to the bushing, thus earthing the lever to
the bushing. This also provides strain relief to protect the switch if accidentally
knocked.
Double shell case
For high mechanical strength and high electrical insulation.
Compact size
The small rear end of the switch allows space saving behind the panel.
Finish
Matt black finish on body, bushing, lever and hardware.
Sealing
Panel sealed to IP 67, these switches are frontal sealed by two O-rings and
have full rear end sealing.
Accessories
A comprehensive range of protection boots (both full and half length), locking
levers and security caps are available.
相關(guān)PDF資料
PDF描述
DP-241-7-120 TOGGLE SWITCH, DP3T, MOMENTARY, 4A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED
DP-241-7-16 TOGGLE SWITCH, DP3T, MOMENTARY, 4A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED
DP-241-7-20 TOGGLE SWITCH, DP3T, MOMENTARY, 4A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED
DST-6-48 TOGGLE SWITCH, DP3T, MOMENTARY, 4A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED
DST-6-56 TOGGLE SWITCH, DP3T, MOMENTARY, 4A, 28VDC, PANEL MOUNT-THREADED
相關(guān)代理商/技術(shù)參數(shù)
參數(shù)描述
DP2417120 制造商:SIGNAL TRANSFORMER 功能描述: 制造商:Signal Transformer Inc 功能描述:
DP-241-7-120 功能描述:XFRMR PWR 115/230V 120VCT 56VA RoHS:是 類別:變壓器 >> 功率 系列:241 標(biāo)準(zhǔn)包裝:1 系列:260 類型:標(biāo)準(zhǔn) 最大功率:65 VA 主線圈:雙 副線圈:三路,中心抽頭 在某電流時(shí)的串聯(lián)輸出電壓:500 VAC @ 85mA,5 VAC @ 2A,6.3 VAC @ 2A 在某電流時(shí)的并聯(lián)輸出電壓:- 安裝類型:底座安裝 尺寸/尺寸:102.36mm L x 67.31mm W 高度 - 座高(最大):66.80mm 端接類型:導(dǎo)線引線
DP241-7-120A50 功能描述:電源變壓器 CHAS TRAN PWR XFMR RoHS:否 制造商:Triad Magnetics 功率額定值:12 VA 初級(jí)電壓額定值:115 V / 230 V 次級(jí)電壓額定值:12 V / 24 V 安裝風(fēng)格:SMD/SMT 一次繞組:Dual Primary Winding 二次繞組:Dual Secondary Winding 長(zhǎng)度:2.5 in 寬度:2 in 高度:1.062 in
DP-241-7-120L 功能描述:XFRMR PWR 115/230V 120VCT 0.50A RoHS:是 類別:變壓器 >> 功率 系列:Two-4-One™ 標(biāo)準(zhǔn)包裝:1 系列:260 類型:標(biāo)準(zhǔn) 最大功率:65 VA 主線圈:雙 副線圈:三路,中心抽頭 在某電流時(shí)的串聯(lián)輸出電壓:500 VAC @ 85mA,5 VAC @ 2A,6.3 VAC @ 2A 在某電流時(shí)的并聯(lián)輸出電壓:- 安裝類型:底座安裝 尺寸/尺寸:102.36mm L x 67.31mm W 高度 - 座高(最大):66.80mm 端接類型:導(dǎo)線引線
DP241-7-12A42 功能描述:電源變壓器 CHAS TRAN PWR XFMR RoHS:否 制造商:Triad Magnetics 功率額定值:12 VA 初級(jí)電壓額定值:115 V / 230 V 次級(jí)電壓額定值:12 V / 24 V 安裝風(fēng)格:SMD/SMT 一次繞組:Dual Primary Winding 二次繞組:Dual Secondary Winding 長(zhǎng)度:2.5 in 寬度:2 in 高度:1.062 in