型號(hào): FD200R12KE3
廠商: INFINEON TECHNOLOGIES AG
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: Technische Information / technical information
中文描述: 295 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: MODULE-5
文件頁數(shù): 1/9頁
文件大小: 178K
代理商: FD200R12KE3
I
C, nom
I
C
200
A
A
min.
typ.
max.
1,7
V
2,0
V
I2t
C
res
GE(th)
ies
nA
gate emitter leakage current
Gate Emitter Reststrom
CE
= 0V, V
GE
= 20V, T
vj
= 25°C
GES
400
nF
nF
14
DC forward current
+/- 20
7,8
k A2s
t
p
= 1ms
FRM
400
Grenzlastintegral
I2t value
200
T
= 25°C, Transistor
repetitive peak collector current
p
= 1ms, T
= 80°C
Periodischer Kollektor Spitzenstrom
Gesamt Verlustleistung
total power dissipation
Gate Emitter Spitzenspannung
gate emitter peak voltage
W
= 25°C
DC collector current
reverse transfer capacitance
Rückwirkungskapazitt
f= 1MHz, T
vj
= 25°C, V
CE
= 25V, V
GE
= 0V
Hchstzulssige Werte / maximum rated values
Kollektor Emitter Sperrspannung
collector emitter voltage
= 80°C
Kollektor Dauergleichstrom
= 25°C
1200
Elektrische Eigenschaften / electrical properties
CES
Dauergleichstrom
F
CES
CEsat
Charakteristische Werte / characteristic values
approved: SM TM; Wilhelm Rusche
gate threshold voltage
= 0V, T
= 25°C, V
= 600V
prepared by: MOD-D2; Mark Münzer
Periodischer Spitzenstrom
repetitive peak forward current
kV
R
= 0V, t
= 10ms, T
= 125°C
FD200R12KE3
IGBT-Module
IGBT-Modules
Isolations Prüfspannung
insulation test voltage
RMS, f= 50Hz, t= 1min.
ISOL
CRM
tot
1040
date of publication: 2002-10-02
Kollektor Emitter Sttigungsspannung
collector emitter saturation voltage
= 200A, V
= 15V, T
= 25°C
Kollektor Emitter Reststrom
collector emitter cut off current
= 200A, V
= 15V, T
= 125°C
Gate Schwellenspannung
= 8mA, V
= 25°C
GES
revision: 3.0
Transistor Wechselrichter / transistor inverter
Eingangskapazitt
input capacitance
f= 1MHz, T
= 25°C, V
= 25V, V
= 0V
mA
Gateladung
gate charge
= -15V...+15V