型號: FDD12-03S4
廠商: Electronic Theatre Controls, Inc.
元件分類: DC/DC變換器
英文描述: DC-DC CONVERTER
中文描述: DC - DC變換器
文件頁數: 1/3頁
文件大小: 146K
代理商: FDD12-03S4
DC-DC CONVERTER
10 ~ 12W
FDD12 SERIES
MODEL LIST
CHINFA ELECTRONICS IND., CO. LTD.
ISO 9001 Certified
www.chinfa.com
sales@chinfa.com
FDD12 – 03 S 4
MODEL NO.
INPUT
VOLTAGE
OUTPUT
WATTAGE
OUTPUT
VOLTAGE
CURRENT
EFF.
(MIN.)
CASE
Single Output Models
10~36 VDC
10~36 VDC
10~36 VDC
10~36 VDC
18~72 VDC
18~72 VDC
18~72 VDC
18~72 VDC
Dual Output Models
10~36 VDC
10~36 VDC
10~36 VDC
18~72 VDC
18~72 VDC
18~72 VDC
FDD12 - 03S4
FDD12 - 05S4
FDD12 - 12S4
FDD12 - 03S5
FDD12 - 05S5
10 WATTS
12 WATTS
12 WATTS
10 WATTS
+3.3 VDC
+ 5 VDC
+ 12 VDC
+ 15 VDC
+3.3 VDC
+ 5 VDC
+ 12 VDC
+ 15 VDC
3000 mA
2400 mA
1000 mA
800 mA
3000 mA
2400 mA
1000 mA
800 mA
75%
77%
77%
77%
77%
77%
77%
77%
FB
FB
FDD12 - 05D4
FDD12 - 12D4
FDD12 - 05D5
FDD12 - 12D5
FEATURES
* LOW COST
* 4:1 WIDE INPUT RANGE
* I/O ISOLATION
* INPUT Pi FILTER
* SHORT CIRCUIT PROTECTION
* HIGH PERFORMANCE
* 2 YEARS WARRANTY
DESCRIPTION
THE FDD12 SERIES ARE 12 WATTS SINGLE & DUAL OUTPUT DC/DC CONVERTERS. 4:1 WIDE INPUT
RANGE WITH I/O ISOLATION, GOOD EFFICIENCY WITH EXCELLENT LINE / LOAD REGULATION WITH
SHORT CIRCUIT PROTECTION FEATURES. MAKE FDD12 ARE SUITABLE TO POWERING COMMERCIAL &
INDUSTRAIL TYPES OF ELECTORNIC CIRCUITS WIH VERY LOW COST. ALL FDD12 MODELS ARE ACKAGED
IN L x W x H = 2" x 2" x 0.47" BLACK COATED METAL CASE WITH NON-CONDUCTIVE PLASTIC BASE.
CONFIGURATION, AND PCB MOUNTABLE DIRECTLY.
±
5 VDC
±
12 VDC
15 VDC
5 VDC
12 VDC
15 VDC
1200 mA
500 mA
400 mA
1200 mA
500 mA
400 mA
77%
77%
77%
77%
77%
77%
03 : 3.3V OUT
05
5V OUT
12
12V OUT
15
15V OUT
WATTAGE
S : SINGLE OUTPUT
D : DUAL OUTPUT
4: 10~36V IN
5: 18~72V IN