型號: FDI33N25TU
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 250V N-Channel MOSFET
中文描述: 33 A, 250 V, 0.094 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: I2PAK-3
文件頁數: 3/9頁
文件大小: 824K
代理商: FDI33N25TU
3
www.fairchildsemi.com
FDB33N25 / FDI33N25 Rev A
F
Typical Performance Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs.
Drain Current and Gate Voltage
and Temperatue
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation vs. Source Current
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
2
o
C
25
o
C
-55
* Notes :
1. V
DS
= 40V
2. 250
μ
s Pulse Test
I
D
V
GS
, Gate-Source Voltage [V]
10
V
GS
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
Bottom : 5.5 V
* Notes :
1. 250
μ
s Pulse Test
2. T
= 25
I
D
DS
, Drain-Source Voltage [V]
= 20V
= 10V
* Note : T
J
R
Ω
]
, Drain Current [A]
0.2
1. V
= 0V
SD
, Source-Drain voltage [V]
= 125V
= 200V
= 50V
* Note : I
= 33A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
* Note ;
= 0 V
2. f = 1 MHz