型號(hào): FDP120AN15A0
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: N-Channel PowerTrench MOSFET
中文描述: 14 A, 150 V, 0.12 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220AB, 3 PIN
文件頁(yè)數(shù): 5/11頁(yè)
文件大小: 251K
代理商: FDP120AN15A0
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
FDP120AN15A0 / FDD120AN15A0 Rev. B
F
Figure 11. Normalized Gate Threshold Voltage vs
Junction Temperature
Figure 12. Normalized Drain to Source
Breakdown Voltage vs Junction Temperature
Figure 13. Capacitance vs Drain to Source
Voltage
Figure 14. Gate Charge Waveforms for Constant
Gate Currents
Typical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
0.4
N
T
J
, JUNCTION TEMPERATURE (
o
C)
V
GS
= V
DS
, I
D
= 250
μ
A
0.9
J
o
N
I
D
= 250
μ
A
B
10
DS
, DRAIN TO SOURCE VOLTAGE (V)
GS
= 0V, f = 1MHz
ISS
=
GD
OSS
GD
RSS
=
0
G
Q
g
, GATE CHARGE (nC)
DD
= 75V
= 14A
= 4A