型號(hào): FDP15N65_0610
廠商: Fairchild Semiconductor Corporation
英文描述: 650V N-Channel MOSFET
中文描述: ?650V N溝道MOSFET
文件頁(yè)數(shù): 1/10頁(yè)
文件大小: 1335K
代理商: FDP15N65_0610
UniFET
TM
October 2006
2006 Fairchild Semiconductor Corporation
FDP15N65 / FDPF15N65 Rev. A
1
www.fairchildsemi.com
F
FDP15N65 / FDPF15N65
650V N-Channel MOSFET
Features
15A, 650V, R
DS(on)
= 0.44
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 48.5 nC)
Low C
rss
( typical 23.6 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary, planar
stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the avalanche
and commutation mode. These devices are well suited for high
efficient switched mode power supplies and active power factor
correction.
TO-220
FDP Series
G
S
D
TO-220F
FDPF Series
G
S
D
Absolute Maximum Ratings
Symbol
Parameter
FDP15N65
FDPF15N65
Unit
V
DSS
I
Drain-Source Voltage
650
Drain Current
- Continuous (T
C
= 25
°
C)
- Continuous (T
= 100
°
- Pulsed
15
A
A
I
DM
Drain Current
(Note 1)
60
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
Gate-Source voltage
±
30
Single Pulsed Avalanche Energy
(Note 2)
637
mJ
Avalanche Current
(Note 1)
15
Repetitive Avalanche Energy
25.0
mJ
Peak Diode Recovery dv/dt
(Note 3)
4.5
V/ns
P
Power Dissipation
(T
= 25
- Derate above 25
250
W
W/
T
J,
STG
L
Operating and Storage Temperature Range
-55 to +150
Maximum Lead Temperature for Soldering Purpose,
1/8” from Case for 5 Seconds
300
Thermal Characteristics
Symbol
Parameter
FDP15N65
FDPF15N65
Unit
R
θ
JC
R
θ
CS
JA
Thermal Resistance, Junction-to-Case
0.5
C/W
Thermal Resistance, Case-to-Sink
0.5
C/W
Thermal Resistance, Junction-to-Ambient
62.5
* Drain current limited by maximum junction termperature.
相關(guān)PDF資料
PDF描述
FDP15N65 650V N-Channel MOSFET