型號: FDB16AN08A0
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: N-Channel PowerTrench MOSFET 75V, 58A, 16mз
中文描述: 9 A, 75 V, 0.016 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-263AB
封裝: TO-263AB, 3 PIN
文件頁數: 1/11頁
文件大小: 267K
代理商: FDB16AN08A0
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
July 2002
FDP16AN08A0 / FDB16AN08A0 Rev. A1
F
FDP16AN08A0 / FDB16AN08A0
N-Channel PowerTrench
MOSFET
75V, 58A, 16m
Features
r
DS(ON)
= 13m
(Typ.), V
GS
= 10V, I
D
= 58A
Q
g
(tot) = 28nC (Typ.), V
GS
= 10V
Low Miller Charge
Low Qrr Body Diode
UIS Capability (Single Pulse and Repetitive Pulse)
Qualified to AEC Q101
Formerly developmental type 82660
Applications
42V Automotive Load Control
Starter / Alternator Systems
Electronic Power Steering Systems
Electronic Valve Train Systems
DC-DC converters and Off-line UPS
Distributed Power Architectures and VRMs
Primary Switch for 24V and 48V systems
MOSFET Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
industry. For a copy of the requirements, see AEC Q101 at: http://www.aecouncil.com/
systems certification.
Symbol
V
DSS
V
Parameter
Ratings
75
±
20
Units
Drain to Source Voltage
Gate to Source Voltage
Drain Current
Continuous (T
C
= 25
o
C, V
= 10V)
Continuous (T
= 100
o
C, V
= 10V)
amb
= 25
= 10V, with R
θ
JA
= 43
C/W)
Pulsed
Single Pulse Avalanche Energy (Note 1)
Power dissipation
Derate above 25
Operating and Storage Temperature
I
D
58
A
A
mJ
W
W/
Figure 4
117
-55 to 175
E
AS
P
T
J
STG
R
θ
JC
JA
Thermal Resistance Junction to Case TO-220,TO-263
Thermal Resistance Junction to Ambient TO-220,TO-263
Thermal Resistance Junction to Ambient TO-263, 1in