型號: FDP15N65
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 650V N-Channel MOSFET
中文描述: 16 A, 650 V, 0.44 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: LEAD FREE, TO-220, 3 PIN
文件頁數: 2/10頁
文件大小: 1312K
代理商: FDP15N65
2
www.fairchildsemi.com
FDP15N65 / FDPF15N65 Rev. A
F
Package Marking and Ordering Information
Device Marking
Device
Package
Reel Size
Tape Width
Quantity
FDP15N65
FDP15N65
TO-220
50
FDPF15N65
FDPF15N65
TO-220F
50
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Symbol
Parameter
Conditions
Min
Typ
Max
Units
Off Characteristics
BV
DSS
BV
DSS
/
T
J
I
Drain-Source Breakdown Voltage
V
GS
= 0V, I
D
= 250
μ
A, T
J
= 25
°
C
650
V
Breakdown Voltage Temperature
Coefficient
I
D
= 250
μ
A, Referenced to 25
°
0.65
Zero Gate Voltage Drain Current
DS
= 650V, V
GS
= 0V
DS
= 520V, T
= 125
= 30V, V
= 0V
= -30V, V
= 0V
1
A
A
GSSF
GSSR
On Characteristics
Gate-Body Leakage Current, Forward
100
nA
Gate-Body Leakage Current, Reverse
-100
nA
GS(th)
R
DS(on)
Gate Threshold Voltage
3.0
Static Drain-Source
On-Resistance
= 10V, I
= 7.5A
0.36
g
FS
Dynamic Characteristics
Forward Transconductance
= 40V, I
= 7.5A
(Note 4)
19.2
S
iss
oss
rss
Switching Characteristics
Input Capacitance
= 25V, V
= 0V,
f = 1.0MHz
2380
pF
Output Capacitance
295
pF
Reverse Transfer Capacitance
23.6
d(on)
r
d(off)
f
Q
g
Q
gd
Turn-On Delay Time
DD
= 325V, I
= 15A
= 21.7
(Note 4, 5)
65
ns
Turn-On Rise Time
125
ns
Turn-Off Delay Time
105
Turn-Off Fall Time
65
Total Gate Charge
= 520V, I
= 15A
= 10V
(Note 4, 5)
48.5
nC
Gate-Source Charge
14.0
nC
Gate-Drain Charge
21.2
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
S
SM
SD
rr
rr
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
Drain-Source Diode Forward Voltage
= 0V, I
= 15A
= 0V, I
= 15A
dI
/dt =100A/
(Note 4)
1.4
Reverse Recovery Time
496
Reverse Recovery Charge
5.69
NOTES:
1. Repetitive Rating: Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 5.23mH, I
AS
= 15A, V
DD
= 50V, R
= 25
, Starting T
3. I
SD
15A, di/dt
200A/
s, V
, Starting T
4. Pulse Test: Pulse width
300
s, Duty Cycle
2%