型號: FDP75N08_0606
廠商: Fairchild Semiconductor Corporation
英文描述: 75V N-Channel MOSFET
中文描述: 75V的N溝道MOSFET
文件頁數: 1/8頁
文件大?。?/td> 684K
代理商: FDP75N08_0606
200
FDP75N08 Rev. A
1
www.fairchildsemi.com
F
June 2006
UniFET
TM
FDP75N08
75V N-Channel MOSFET
Features
75A, 75V, R
DS(on)
= 0.011
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 150 nC)
Low Crss ( typical 85 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary, planar
stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the avalanche
and commutation mode. These devices are well suited for high
efficient switched mode power supplies, active power factor
correction, electronic lamp ballast based on half bridge
topology.
Absolute Maximum Ratings
Thermal Characteristics
TO-220
FDP Series
G
S
D
D
G
S
Symbol
Parameter
FDP75N08
Units
V
DSS
I
Drain-Source Voltage
75
Drain Current
- Continuous (T
C
= 25°C)
- Continuous (T
C
= 100°C)
- Pulsed
75
A
47.7
A
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
Drain Current
(Note 1)
300
Gate-Source Voltage
±
20
Single Pulsed Avalanche Energy
(Note 2)
1164
mJ
Avalanche Current
(Note 1)
Repetitive Avalanche Energy
13.1
mJ
Peak Diode Recovery dv/dt
(Note 3)
4.5
V/ns
P
Power Dissipation (T
= 25°C)
131
W
- Derate above 25°C
1
W/°C
T
J
, T
STG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to +150
L
Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8 from case for 5 seconds
300
Symbol
Parameter
FDP75N08
Units
R
θ
JC
R
θ
CS
JA
Thermal Resistance, Junction-to-Case
0.95
/
W
Thermal Resistance, Case-to-Sink
0.5
/
Thermal Resistance, Junction-to-Ambient
62.5
相關PDF資料
PDF描述
FDP75N08A 75V N-Channel MOSFET
FDP75N08 75V N-Channel MOSFET
FDP79N15_07 150V N-Channel MOSFET