型號: FDP75N08_0606
廠商: Fairchild Semiconductor Corporation
英文描述: 75V N-Channel MOSFET
中文描述: 75V的N溝道MOSFET
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 684K
代理商: FDP75N08_0606
3
www.fairchildsemi.com
FDP75N08 Rev. A
F
Typical Performance Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs.
Drain Current and Gate Voltage
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation vs. Source Current
and Temperatue
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
10
V
Top: 15.0V
9.0V
7.5V
7.0V
6.5v
6.0V
5.5V
5.0V
Bottom : 4.5V
* Note :
1. 250
μ
s Pulse Test
2. T
C
=25
0
C
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
I
D
2
* Note :
1. V
DS
=40V
μ
s Pulse Test
-55
25
150
I
D
GS
, Gate-Source Voltage [V]
GS
= 20V
= 10V
* Note : T
J
o
R
]
, Drain Current [A]
0.2
, Source-Drain Violtage [V]
0.8
150
1. V
=0V
10
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
= 37.5V
= 60V
* Note : I
= 75A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
相關PDF資料
PDF描述
FDP75N08A 75V N-Channel MOSFET
FDP75N08 75V N-Channel MOSFET
FDP79N15_07 150V N-Channel MOSFET