型號: FDPF18N50
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 18 A, 500 V, 0.265 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: LEAD FREE, TO-220F, 3 PIN
文件頁數(shù): 2/10頁
文件大小: 1042K
代理商: FDPF18N50
2
www.fairchildsemi.com
FDP18N50 / FDPF18N50 Rev. A
F
Package Marking and Ordering Information
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
NOTES:
1. Repetitive Rating: Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 5.2mH, I
AS
= 18A, V
DD
= 50V, R
G
= 25
, Starting T
J
= 25
°
C
3. I
SD
18A, di/dt
200A/
μ
s, V
DD
BV
DSS
, Starting T
J
°
4. Pulse Test: Pulse width
300
μ
s, Duty Cycle
2%
5. Essentially Independent of Operating Temperature Typical Characteristics
Device Marking
Device
Package
Reel Size
Tape Width
Quantity
FDP18N50
FDP18N50
TO-220
50
FDPF18N50
FDPF18N50
TO-220F
50
Symbol
Parameter
Conditions
Min.
Typ.
Max Units
Off Characteristics
BV
DSS
/
T
I
Drain-Source Breakdown Voltage
V
GS
= 0V, I
D
= 250
A
500
V
Breakdown Voltage Temperature
Coefficient
I
D
= 250
A, Referenced to 25
0.5
Zero Gate Voltage Drain Current
DS
= 500V, V
GS
= 0V
DS
= 400V, T
= 125
= 30V, V
= 0V
= -30V, V
= 0V
1
A
GSSF
GSSR
On Characteristics
Gate-Body Leakage Current, Forward
100
nA
Gate-Body Leakage Current, Reverse
-100
nA
GS(th)
R
DS(on)
Gate Threshold Voltage
3.0
Static Drain-Source
On-Resistance
= 10V, I
= 9A
0.220
g
FS
Dynamic Characteristics
Forward Transconductance
= 40V, I
= 9A
(Note 4)
S
iss
oss
rss
Switching Characteristics
Input Capacitance
= 25V, V
= 0V,
f = 1.0MHz
2200
pF
Output Capacitance
330
pF
Reverse Transfer Capacitance
d(on)
r
d(off)
f
Q
Q
gd
Turn-On Delay Time
= 250V, I
= 18A
(Note 4, 5)
55
ns
Turn-On Rise Time
165
ns
Turn-Off Delay Time
95
Turn-Off Fall Time
90
Total Gate Charge
= 400V, I
= 18A
= 10V
(Note 4, 5)
45
nC
Gate-Source Charge
12.5
nC
Gate-Drain Charge
19
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
S
SM
SD
rr
rr
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
Drain-Source Diode Forward Voltage
= 0V, I
= 18A
= 0V, I
= 18A
dI
/dt =100A/