型號: FDU068AN03L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: N-Channel PowerTrench?? MOSFET 30V, 35A, 6.8mз
中文描述: 35 A, 30 V, 0.0068 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-251AA
封裝: IPAK-3
文件頁數: 3/11頁
文件大小: 298K
代理商: FDU068AN03L
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
FDD068AN03L / FDU068AN03L Rev. B1
F
Typical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Figure 1. Normalized Power Dissipation vs
Ambient Temperature
Figure 2. Maximum Continuous Drain Current vs
Case Temperature
Figure 3. Normalized Maximum Transient Thermal Impedance
Figure 4. Peak Current Capability
T
C
, CASE TEMPERATURE (
o
P
0
I
D
o
CURRENT LIMITED
BY PACKAGE
0.1
t, RECTANGULAR PULSE DURATION (s)
Z
θ
J
NOTES:
DUTY FACTOR: D = t
1
PEAK T
J
= P
DM
x Z
θ
JC
x R
JC
DM
1
2
DUTY CYCLE - DESCENDING ORDER
SINGLE PULSE
100
I
D
t, PULSE WIDTH (s)
10
= 25
FOR TEMPERATURES
ABOVE 25
C DERATE PEAK
CURRENT AS FOLLOWS:
I = I
25
175 - T
150
TRANSCONDUCTANCE
MAY LIMIT CURRENT
IN THIS REGION
V
GS
= 5V