型號: FDU068AN03L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: N-Channel PowerTrench?? MOSFET 30V, 35A, 6.8mз
中文描述: 35 A, 30 V, 0.0068 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-251AA
封裝: IPAK-3
文件頁數: 4/11頁
文件大小: 298K
代理商: FDU068AN03L
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
FDD068AN03L / FDU068AN03L Rev. B1
F
Figure 5. Forward Bias Safe Operating Area
NOTE:
Refer to Fairchild Application Notes AN7514 and AN7515
Figure 6. Unclamped Inductive Switching
Capability
Figure 7. Transfer Characteristics
Figure 8. Saturation Characteristics
Figure 9. Drain to Source On Resistance vs Gate
Voltage and Drain Current
Figure 10. Normalized Drain to Source On
Resistance vs Junction Temperature
Typical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
0.1
V
DS
, DRAIN TO SOURCE VOLTAGE (V)
I
D
T
J
= MAX RATED
C
= 25
o
SINGLE PULSE
LIMITED BY r
DS(ON)
AREA MAY BE
OPERATION IN THIS
10
μ
s
1ms
DC
100
μ
s
10ms
1
AV
, TIME IN AVALANCHE (ms)
1
I
A
STARTING T
J
= 25
o
STARTING T
= 150
AV
= (L)(I
AS
)/(1.3*RATED BV
DSS
- V
DD
If R
0
= (L/R)ln[(I
AS
*R)/(1.3*RATED BV
DSS
DD
If R = 0
0
D
GS
, GATE TO SOURCE VOLTAGE (V)
PULSE DURATION = 80
DUTY CYCLE = 0.5% MAX
= 15V
= 175
= -55
DS
, DRAIN TO SOURCE VOLTAGE (V)
PULSE DURATION = 80
DUTY CYCLE = 0.5% MAX
GS
= 10V
= 4V
= 2.5V
= 5V
= 3V
4
= 1A
, GATE TO SOURCE VOLTAGE (V)
= 35A
r
DUTY CYCLE = 0.5% MAX
0.6
N
, JUNCTION TEMPERATURE (
= 5V, I
= 35A
DUTY CYCLE = 0.5% MAX