型號: FEC40-24S12
廠商: ASTRODYNE INC
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: CONN,HEADER,GPFB215-0655A12, 2mm,12 CKT,2 ROW,R/A,15u" S-GO
中文描述: 1-OUTPUT 40 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: MODULE-9
文件頁數: 2/4頁
文件大小: 613K
代理商: FEC40-24S12
Isolated and Regulated 40 WATT Modular DC/DC Converters
fec40
series
300 Myles Standish Blvd., Taunton, MA 02780
Ph: 1-800-823-8082 fax: 508-823-8181
WWW.ASTRODYNe.cOM
INPUT SPecIfIcATIONS
Input Voltage Ranges:
Input Filter (Note 6)
Under Voltage Lockout
Input Voltage Variation dv/dt
Input Surge Voltage 100mS max. 24V Input
Input Reflected Ripple (Note 7)
Start Up Time
Remote ON/OFF (Note 8)
Remote Off Input Current
24 VDC Nominal
48 VDC Nominal
L-C Type
24V Input
48V Input
5V / mS, max.
(Complies with ETS300 132 part 4.4)
18-36 VDC
36-75 VDC
DC-DC On: 17.8V
DC-DC Off: 16V
DC-DC On: 36V
DC-DC Off: 34V
50VDC
100VDC
40mA Pk-Pk
48V Input
Nom I/P and FL
Nom. I/P and Static Resistive Load
25mS, typ.
DC-DC On: Open or 3.5V < Vr < 12V
DC-DC Off: Short or 0V < Vr < 1.2V
Nom. Input:
2.5mA
OUTPUT SPecIfIcATIONS
Output Power
Voltage and Current
O/P Accuracy (FL & Nom I/P)
Voltage Adjust (Note 1)
Min. Load-Triple Only (Note 2)
Load Regulation-10%-FL
(Note 3)
Line Regulation
Cross Regulation (Note 4)
Temperature Coefficient
Ripple/Noise (Note 5)
Transient Response
Voltage Stability
Over Load Protection
Short Circuit Protection
40 Watts Max.
See Selection Chart
single/dual; +/- 1%
Triple Main: +/-1%
Triple Aux.: +/-3%
+/-10%
10%
singles: +/-0.5%
duals: +/-1%
Triple Main: +/-2%
Triple Aux.: +/-5%
single/dual; +/- 0.5%
Triple Main: +/-1%
Triple Aux.: +/-5%
single/dual/triple main +/-1%
triple aux. +/-5%
+/-0.02%/DegC, Max.
See Selection Chart
(25% Load Step)
(singles/duals)
(triples)
FL, Nom. I/P: 150% Max.
Hiccup, Auto Recovery
400uS
+/- 2%
5 V:+/-2%, Aux: +/-5%
OVP Threshold, Zener Diode Clamp:
3.3V Output
5V Output
12V Output
15V Output
3.9Volts
6.2Volts
15Volts
18Volts
GeNeRAL SPecIfIcATIONS
Input-Out Isolation
Isolation Resistance
Isolation Capacitance
Efficiency
Switching Frequency (Note 9)
1600VDC
10-9nth Ohms
1000pF, Max.
300Khz, typ
eNVIRONMeNTAL SPecIfIcATIONS
Oper. Temperature
Storage Temperature
Relative Humidity
Maximum Case Temp
Over Temp. Protection
Thermal Impedance (Note 11)
Thermal Shock
Vibration
MTBF (Note 10)
-40 to +85°C with derate
-55 to +105°C
5 to 95% RH
100°C
115°C, typ.
Convection:
Heat Sink w. 20LFM
Heat Sink w. 500LFM
MIL-STD-810D
10-55Hz, 2G, 30 Minutes
along X, Y and Z Axes
1.398 MHrs
9.2°C/Watt
8.5°C/Watt
2.8°C/Watt
PHYSIcAL SPecIfIcATIONS
Case Material
Construction
Dimensions
Weight
Nickel-Coated Copper
Non-Conductive Base
Fully Encapsulated with
UL94-VO Epoxy
2.0” x 2.0” x 0.40”