型號: FGA15N120AND
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: IGBT
中文描述: 24 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: TO-3PN, 3 PIN
文件頁數: 2/8頁
文件大小: 574K
代理商: FGA15N120AND
FGA15N120AND Rev. A
F
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
Electrical Characteristics of the IGBT
T
C
= 25
°
C unless otherwise noted
Electrical Characteristics of DIODE
T
C
= 25
°
C unless otherwise noted
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min.
Typ.
Max.
Units
Off Characteristics
BV
CES
Collector-Emitter Breakdown Voltage
B
VCES
/
J
Voltage
I
CES
Collector Cut-Off Current
I
GES
G-E Leakage Current
V
GE
= 0V, I
= 3mA
1200
V
Temperature Coefficient of Breakdown
GE
= 0V, I
= 3mA
0.6
CE
= 0V
GES
CE
= 0V
3
mA
nA
± 100
On Characteristics
GE(th)
G-E Threshold Voltage
= 15mA, V
= 15A
= 15V
= 15A
= 15V,
= 125
= 24A
= 15V
3.5
CE(sat)
Collector to Emitter
Saturation Voltage
2.9
3.0
Dynamic Characteristics
ies
Input Capacitance
oes
Output Capacitance
res
Reverse Transfer Capacitance
= 30V
= 0V,
f = 1MHz
1150
pF
pF
Switching Characteristics
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
f
Fall Time
E
on
Turn-On Switching Loss
E
off
Turn-Off Switching Loss
ts
Total Switching Loss
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
Fall Time
on
Turn-On Switching Loss
off
Turn-Off Switching Loss
ts
Total Switching Loss
Q
g
Total Gate Charge
Q
Gate-Emitter Charge
gc
Gate-Collector Charge
L
Internal Emitter Inductance
CC
= 600 V, I
= 15A,
G
= 20
= 15V,
Inductive Load, T
90
ns
ns
mJ
mJ
nC
nC
nH
120
CC
= 600 V, I
= 15A,
= 20
= 15V,
Inductive Load, T
= 125
= 600 V, I
= 15A,
= 15V
Measured 5mm from PKG
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min.
Typ.
1.7
Max.
2.7
Units
FM
Diode Forward Voltage
= 15A
rr
Diode Reverse Recovery Time
= 15A
dI/dt = 200 A/