型號: FGA15N120AND
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: IGBT
中文描述: 24 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: TO-3PN, 3 PIN
文件頁數: 4/8頁
文件大小: 574K
代理商: FGA15N120AND
FGA15N120AND Rev. A
F
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
0
Common Emitter
V
CC
= 600V, V
GE
=
±
15V
I
C
= 15A
T
C
= 25
T
= 125
td(on)
tr
S
Gate Resistance, R
G
[
]
1
Ciss
Coss
Common Emitter
V
GE
= 0V, f = 1MHz
= 25
Crss
Collector-Emitter Voltage, V
CE
Fig 7. Capacitance Characteristics
Fig 11. Turn-On Characteristics vs.
Collector Current
Fig 12. Turn-Off Characteristics vs.
Collector Current
0
CC
= 600V, V
=
±
15V
I
= 15A
= 125
td(off)
tf
S
Gate Resistance, R
G
[
]
= 600V, V
15V
= 15A
Eon
Eoff
5
15V, R
= 20
tr
td(on)
Collector Current, I
[A]
5
15V, R