型號: FMS6G20US60
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: Compact & Complex Module
中文描述: 20 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: 25PM-AA, 25 PIN
文件頁數: 3/10頁
文件大小: 780K
代理商: FMS6G20US60
3
www.fairchildsemi.com
FMS6G20US60 Rev. B1
F
Electrical Characteristics of IGBT
@ Inverter
T
C
= 25
°
C unless otherwise noted
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min.
Typ.
Max.
Units
Off Characteristics
BV
CES
B
VCES
/
T
J
I
CES
I
GES
Collector-Emitter Breakdown Voltage
V
GE
= 0V, I
C
= 250
μ
A
V
GE
= 0V, I
= 1mA
600
Temperature Coeff. of Breakdown
Voltage
0.6
°
Collector Cut-Off Current
CE
= 0V
GES
CE
= 0V
250
μ
A
Gate - Emitter Leakage Current
±
100
nA
On Characteristics
GE(th)
CE(sat)
Gate - Emitter Threshold Voltage
= 20mA, V
= 20A
= 15V
5.0
Collector to Emitter Saturation Voltage
2.1
Dynamic Characteristics
ies
oes
res
Input Capacitance
= 30V
= 0V,
f = 1MHz
1277
pF
Output Capacitance
98
pF
Reverse Transfer Capacitance
21
Switching Characteristics
d(on)
r
d(off)
f
E
on
E
off
d(on)
r
d(off)
on
off
sc
Turn-On Delay Time
CC
= 300 V, I
= 20A,
G
= 10
= 15V,
Inductive Load, T
= 25
65
ns
Rise Time
100
ns
Turn-Off Delay Time
80
Fall Time
Turn-On Switching Loss
0.45
mJ
Turn-Off Switching Loss
0.42
mJ
Turn-On Delay Time
CC
= 300 V, I
= 20A,
G
= 10
= 15V,
Inductive Load, T
= 125
70
Rise Time
Turn-Off Delay Time
110
Fall Time
210
Turn-On Switching Loss
0.5
Turn-Off Switching Loss
0.72
Short Circuit Withstand Time
= 300 V, V
= 15V
= 300 V, I
= 20A,
= 15V