型號: FMS6G20US60
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: Compact & Complex Module
中文描述: 20 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: 25PM-AA, 25 PIN
文件頁數: 5/10頁
文件大小: 780K
代理商: FMS6G20US60
5
www.fairchildsemi.com
FMS6G20US60 Rev. B1
F
Typical Performance Characteristics
Figure 1. Typical Output Characteristics
Characteristics
Figure 2. Typical Saturation Voltage
Figure 3. Saturation Voltage vs. Case
Temperature at Variant Current Level
Figure 4. Transient Thermal Impedance
Figure 5. Saturation Voltage vs. V
GE
Figure 6. Saturation Voltage vs. V
GE
1
Common Emitter
V
= 15V
T
C
= 25
T
C
= 125
------
℃ ℃℃
o
u
]
ollector -
E
m
itter Voltage, V
E
[V]
0
20V
12V
15V
G
=
10V
Common Emitter
= 25
o
u
]
ollector -
m
itter Voltage, V
10
Single Pulse
(Therm
al response)
FR
D
IG
B
/
Rectangular Pulse Duration [sec]
-50
= 15V
20 A
40 A
I
= 10 A
i
ase Tem
perature, T
[
0
40A
20A
= 10A
G
ate - Em
= 125
40A
20A
= 10A