型號: FQP19N10L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 100V LOGIC N-Channel MOSFET
中文描述: 19 A, 100 V, 0.11 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 4/8頁
文件大小: 624K
代理商: FQP19N10L
2000 Fairchild Semiconductor International
F
Rev. A, August 2000
10
N otes :
1. Z
θ
J C
(t) = 2.0
/W M ax.
2. D uty F a ctor, D =t
1
/t
2
3. T
J M
- T
C
= P
D M
* Z
θ
J C
sing le pu lse
D = 0.5
0 .02
Z
1
, S q u a re W a ve P u lse D u ra tio n [se c]
I
D
C
, Case Temperature [
]
10
DC
10 ms
1 ms
100
μ
s
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
= 25
2. T
J
= 175
3. Single Pulse
o
o
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
-100
1. V
= 10 V
2. I
= 9.5 A
R
J
, Junction Temperature [
1. V
GS
= 0 V