型號: FQP20N06L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 60V LOGIC N-Channel MOSFET
中文描述: 21 A, 60 V, 0.07 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 2/8頁
文件大小: 673K
代理商: FQP20N06L
F
Rev. A1. May 2001
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 450
μ
H, I
= 21A, V
DD
= 25V, R
= 25
Starting T
= 25°C
3. I
21A, di/dt
300A
s, V
DD
BV
Starting T
J
= 25°C
4. Pulse Test : Pulse width
300
μ
s, Duty cycle
2%
5. Essentially independent of operating temperature
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Units
Off Characteristics
BV
DSS
Drain-Source Breakdown Voltage
DSS
/
T
J
Coefficient
I
Zero Gate Voltage Drain Current
V
GS
= 0 V, I
D
= 250
A
60
V
Breakdown Voltage Temperature
I
D
= 250
A, Referenced to 25°C
0.06
V/°C
DS
= 60 V, V
GS
= 0 V
DS
= 48 V, T
C
= 150°C
= 20 V, V
= 0 V
= -20 V, V
= 0 V
1
A
nA
nA
GSSF
GSSR
Gate-Body Leakage Current, Forward
Gate-Body Leakage Current, Reverse
On Characteristics
GS(th)
Gate Threshold Voltage
R
DS(on)
Static Drain-Source
On-Resistance
g
FS
Forward Transconductance
= 10 V, I
= 10.5 A
= 5 V, I
=10.5 A
= 25 V, I
= 10.5 A
1.0
0.042
S
Dynamic Characteristics
iss
Input Capacitance
oss
Output Capacitance
rss
Reverse Transfer Capacitance
= 25 V, V
= 0 V,
f = 1.0 MHz
480
pF
pF
Switching Characteristics
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Turn-On Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
f
Turn-Off Fall Time
Q
g
Total Gate Charge
Q
Gate-Source Charge
gd
Gate-Drain Charge
= 30 V, I
= 10.5 A,
= 25
10
ns
ns
nC
nC
= 48 V, I
= 21 A,
= 5 V
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
S
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
SM
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
SD
Drain-Source Diode Forward Voltage
rr
Reverse Recovery Time
rr
Reverse Recovery Charge
54
= 0 V, I
= 21 A
= 0 V, I
= 21 A,
dI
/ dt = 100 A/
(Note 4)
(Note 4, 5)
(Note 4, 5)
(Note 4)
相關PDF資料
PDF描述
FQP20N06 60V N-Channel MOSFET