型號: FQP24N08
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 80V N-Channel MOSFET
中文描述: 24 A, 80 V, 0.06 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數(shù): 1/8頁
文件大小: 711K
代理商: FQP24N08
2000 Fairchild Semiconductor International
August 2000
Rev. A, August 2000
F
QFET
TM
FQP24N08
80V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for low voltage applications such as automotive, high
efficiency switching for DC/DC converters, and DC motor
control.
Features
24A, 80V, R
DS(on)
= 0.06
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 19 nC)
Low Crss ( typical 50 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
175
°
C maximum junction temperature rating
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP24N08
80
±
25
-55 to +175
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
- Derate above 25°C