型號: FQPF10N60C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 600V N-Channel MOSFET
中文描述: 9.5 A, 600 V, 0.73 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: LEAD FREE, TO-220F, 3 PIN
文件頁數(shù): 1/10頁
文件大小: 835K
代理商: FQPF10N60C
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
Rev. B, October 2003
F
QF E T
TM
FQP10N60C/FQPF10N60C
600V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for high efficiency switched mode power supplies,
active power factor correction, electronic lamp ballasts
based on half bridge topology.
Features
9.5A, 600V, R
DS(on)
= 0.73
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 44 nC)
Low Crss ( typical 18 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
* Drain current limited by maximum junction temperature.
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP10N60C
FQPF10N60C
600
±
30
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
9.5
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
156
- Derate above 25°C