型號: FQPF12N60C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: FQP12N60C/FQPF12N60C
中文描述: 12 A, 600 V, 0.65 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: ROHS COMPLIANT, TO-220F, 3 PIN
文件頁數: 3/10頁
文件大小: 873K
代理商: FQPF12N60C
Rev. B, October 2003
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
F
10
C
iss
= C
gs
gd
ds
= shorted)
oss
ds
gd
rss
Notes ;
1. V
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
V
, Drain-Source Voltage [V]
0
V
= 300V
= 120V
= 480V
Note : I
D
= 12A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
0
GS
= 20V
= 10V
Note : T
J
= 25
R
D
Ω
I
, Drain Current [A]
0.2
Notes :
1. V
= 0V
μ
s Pulse Test
25
I
SD
, Source-Drain voltage [V]
Typical Characteristics
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs
Drain Current and Gate Voltage
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation with Source Current
and Temperature
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
10
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
μ
s Pulse Test
2. T
, Drain-Source Voltage [V]
2
o
o
-55
= 40V