型號: FQP13N10L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 100V LOGIC N-Channel MOSFET
中文描述: 12.8 A, 100 V, 0.2 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 554K
代理商: FQP13N10L
2000 Fairchild Semiconductor International
December 2000
Rev. A4, December 2000
F
QFET
TM
FQP13N10L
100V LOGIC N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology is especially tailored to minimize
on-state
resistance,
provide
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation modes. These devices are
well suited for low voltage applications such as high
efficiency switching DC/DC converters, and DC motor
control.
superior
switching
Features
12.8A, 100V, R
DS(on)
= 0.18
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 8.7 nC)
Low Crss ( typical 20 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
175
°
C maximum junction temperature rating
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP13N10L
100
±
20
-55 to +175
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
- Derate above 25°C
T
J
STG
Operating and Storage Temperature Range
Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8
from case for 5 seconds
L
300
Symbol
R
θ
JC
R
θ
CS
JA
Parameter
Typ
0.5
Max
2.31
Units
/
W
/
Thermal Resistance, Junction-to-Case
Thermal Resistance, Case-to-Sink
Thermal Resistance, Junction-to-Ambient
! "
!
!
S
"
"
G
G
S
TO-220
FQP Series
相關PDF資料
PDF描述
FQP13N10 100V N-Channel MOSFET