型號: H1512EC18B0DW
廠商: STATE OF THE ART INC
元件分類: 衰減器
英文描述: 0 MHz - 18000 MHz RF/MICROWAVE FIXED ATTENUATOR
文件頁數: 1/1頁
文件大小: 94K
代理商: H1512EC18B0DW
STATE OF THE ART, INC. 2470 Fox Hill Road, State College, PA 16803-1797
Phone (814) 355-8004 Fax (814) 355-2714
Toll Free 1-800-458-3401
Where Quality Isn't a Goal...It's Our Tradition
S 1512 E C 10B0 D B
TOLERANCES
ATTENUATION FACTOR
STYLE A
STYLE E
Top Terminations
Single Wrap Around
Metallized Bottom
SIZE
CODE
1005
SIZES
and
RATINGS
1-20 dB
75
TERMINATION STYLE
A, C, D, E (see above)
LENGTH
(inches)
MAXIMUM
VOLTAGE
THICKNESS
(inches)
.015"
.010"
.25 Watt
.5 Watt
.125 Watt
.050"
.125"
.060"
MAXIMUM
POWER*
ATTENUATION
WIDTH
.100"
.150"
.075"
B: Ni barrier pretinned
W: Au wire bondable
C: Pd Ag epoxy bondable
TERMINATION
PART NUMBERING
PERFORMANCE
PACKAGING
OPTIONS
Substrate Type - Alumina or BeO
Resistor Material - Thick or Thin film
Termination Material - SnPb w/nickel barrier, Gold, PdAg
TESTING: Enviromental and electrical
100% visual
Customer specified testing
SIZES: Other sizes can be manufactured. Consult factory with
requirements
10/01/97
Three significant digits, with the letter B as
the decimal in 1/2 dB increments.
STYLE D
STYLE C
Top Terminations
Metallized Bottom
Wrap Around
(3 places)
CONSTRUCTION CODE
CONSTRUCTION
Individual lot quantities are packaged in conductive waffle packs.
Tape & Reel Packaging is an available option.
Frequency DC - 18GHz
VSWR
1.20 : 1 DC - 4 GHZ
1.30 : 1 4 - 8 GHz