型號: IRGPC20K
文件頁數: 2/9頁
文件大小: 146K
代理商: IRGPC20K
IRGPC30KD2
Electrical Characteristics @ T
J
= 25°C (unless otherwise specified)
Repetitive rating; V
GE
=20V, pulse width limited
by max. junction temperature. ( See fig. 20 )
Notes:
----
Parameter
V
(BR)CES
Collector-to-Emitter Breakdown Voltage
600
V
(BR)CES
/
T
J
Temperature Coeff. of Breakdown Voltage----
CE(on)
Collector-to-Emitter Saturation Voltage
Min. Typ. Max. Units
----
Conditions
GE
= 0V, I
C
= 250μA
= 0V, I
C
= 1.0mA
I
= 14A
I
= 23A
= 14A, T
= 150°C
CE
= 250μA
---- mV/°C V
CE
S
= 100V, I
= 14A
250
μA
= 0V, V
= 600V
2500
= 0V, V
= 600V, T
= 150°C
1.5
= 12A
1.4
= 12A, T
= 150°C
±100
nA
= ±20V
V/°C
= 15V
See Fig. 2, 5
GE(th)
GE(th)
/
T
Temperature Coeff. of Threshold Voltage ----
g
fe
Forward Transconductance
CES
Zero Gate Voltage Collector Current
Gate Threshold Voltage
FM
Diode Forward Voltage Drop
See Fig. 13
GES
Gate-to-Emitter Leakage Current
Switching Characteristics @ T
Parameter
Q
g
Total Gate Charge (turn-on)
Q
Gate - Emitter Charge (turn-on)
gc
Gate - Collector Charge (turn-on)
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
f
Fall Time
E
on
Turn-On Switching Loss
E
off
Turn-Off Switching Loss
ts
Total Switching Loss
sc
Short Circuit Withstand Time
Min. Typ. Max. Units
Conditions
= 14A
CC
= 400V
See Fig. 8
= 25°C
= 14A, V
CC
= 480V
= 15V, R
= 23
Energy losses include "tail" and
diode reverse recovery.
See Fig. 9, 10, 11, 18
58
nC
ns
mJ
μs
= 360V, T
= 125°C
= 15V, R
= 23
CPK
< 500V
= 150°C, See Fig. 9, 10, 11, 18
= 14A, V
= 480V
= 15V, R
diode reverse recovery.
Measured 5mm from package
= 0V
= 30V
See Fig. 7
= 1.0MHz
= 25°C See Fig.
= 125°C 14 I
F
= 12A
= 25°C See Fig.
= 125°C 15 V
R
= 200V
= 25°C See Fig.
= 125°C 16 di/dt = 200A/
d(on)
d(off)
ts
L
ies
oes
res
rr
Turn-On Delay Time
Rise Time
Turn-Off Delay Time
Fall Time
Total Switching Loss
Internal Emitter Inductance
Input Capacitance
Output Capacitance
Reverse Transfer Capacitance
Diode Reverse Recovery Time
ns
mJ
nH
pF
rr
Diode Peak Reverse Recovery Current
A
Diode Reverse Recovery Charge
nC
di
(rec)M
/dtDiode Peak Rate of Fall of Recovery ----
= 25°C See Fig.
= 125V
=80%(V
CES
=20V, L=10μH,
, ( See fig. 19 )
180
A/μs
During t
b
Pulse width
80μs; duty factor
0.1%.