型號: MC78FC33HT1
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: MICROPOWER ULTRA.LOW QUIESCENT CURRENT VOLTAGE REGULATORS
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.7 V DROPOUT, PSSO3
封裝: PLASTIC, SOT-89, 3 PIN
文件頁數: 1/4頁
文件大小: 90K
代理商: MC78FC33HT1
SEMICONDUCTOR
TECHNICAL DATA
MICROPOWER ULTRA–LOW
QUIESCENT CURRENT
VOLTAGE REGULATORS
Order this document by MC78FC00/D
PIN CONNECTIONS
Standard Application
MC78FCXX
CO
Cin
Input
Output
H SUFFIX
PLASTIC PACKAGE
CASE 1213
(SOT–89)
TAB
1
(Tab is connected
to Pin 2)
1
(Top View)
Ground
Input
Output
Tab
2
The MC78FC00 series voltage regulators are specifically designed for
use as a power source for video instruments, handheld communication
equipment, and battery powered equipment.
The MC78FC00 series voltage regulator ICs feature a high accuracy
output voltage and ultra–low quiescent current. Each device contains a
voltage reference unit, an error amplifier, a driver transistor, and resistors for
setting output voltage, and a current limit circuit. These devices are available
in SOT–89 surface mount packages, and allow construction of an efficient,
constant voltage power supply circuit.
MC78FC00 Series Features:
Ultra–Low Quiescent Current of 1.1
μ
A Typical
Ultra–Low Dropout Voltage (100 mV at 10 mA)
Large Output Current (up to 120 mA)
Excellent Line Regulation (0.1%)
Wide Operating Voltage Range (2.0 V to 10 V)
High Accuracy Output Voltage (
±
2.5%)
Wide Output Voltage Range (2.0 V to 6.0 V)