型號: MC78FC33HT1
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: MICROPOWER ULTRA.LOW QUIESCENT CURRENT VOLTAGE REGULATORS
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.7 V DROPOUT, PSSO3
封裝: PLASTIC, SOT-89, 3 PIN
文件頁數: 2/4頁
文件大小: 90K
代理商: MC78FC33HT1
MC78FC00 Series
2
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
MAXIMUM RATINGS
(TC = 25
°
C, unless otherwise noted.)
áááááááááááááááááááááá
áááááááááááááááááááááá
Maximum Power Dissipation
Case 1213 (SOT–89) H Suffix
PD
300
mW
°
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
(Vin = VO + 1.0 V, IO = 10 mA, TJ = 25
C [Note 1], unless otherwise noted.)
áááááááááááááááááááááááááááááááá
33HT1 Suffix (Vin = 6.0 V)
40HT1 Suffix (Vin = 7.0 V)
Vin = [VO + 1.0] V to 10 V, IO = 10 mA
Load Regulation
30HT1 Suffix (Vin = 5.0 V)
33HT1 Suffix (Vin = 6.0 V)
40HT1 Suffix (Vin = 7.0 V)
50HT1 Suffix (Vin = 8.0 V)
Dropout Voltage
IO = 40 mA
33HT1 Suffix (Vin = 5.0 V)
40HT1 Suffix (Vin = 6.0 V)
3.218
40
mV
50
1.1
V
DEFINITIONS
Dropout Voltage
– The input/output voltage differential at
which the regulator output no longer maintains regulation
against further reductions in input voltage. Measured when
the output drops 100 mV below its nominal value (which is
measured at 1.0 V differential), dropout voltage is affected by