型號: MC78FC50HT1
廠商: ON SEMICONDUCTOR
元件分類: 基準(zhǔn)電壓源/電流源
英文描述: MICROPOWER ULTRA.LOW QUIESCENT CURRENT VOLTAGE REGULATORS
中文描述: 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.7 V DROPOUT, PSSO3
封裝: PLASTIC, SOT-89, 3 PIN
文件頁數(shù): 3/4頁
文件大小: 90K
代理商: MC78FC50HT1
MC78FC00 Series
3
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
IO, OUTPUT CURRENT (mA)
0
Vreg, SET OUTPUT VOLTAGE (V)
I
TA, AMBIENT TEMPERATURE (
°
C)
VO
Figure 1. Output Voltage versus Output Current
IO, OUTPUT CURRENT (mA)
Figure 2. Dropout versus Set Output Voltage
Figure 3. Quiescent Current versus Temperature
Figure 4. Dropout Voltage versus Output Current
IO = 50 mA
TA = –30
°
C
TA = 80
TA = 25
MC78FC50HT1
IO = 10 mA
IO = 1.0 mA