型號: MC78LC33NTR
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: MICROPOWER ULTRA-LOW QUIESCENT CURRENT VOLTAGE REGULATORS
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 53 V DROPOUT, PDSO5
封裝: PLASTIC, SOT-23, 5 PIN
文件頁數: 2/8頁
文件大小: 117K
代理商: MC78LC33NTR
MC78LC00 Series
2
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
MAXIMUM RATINGS
áááááááááááááááááááááá
áááááááááááááááááááááá
Maximum Power Dissipation
Case 1213 (SOT–89) H Suffix
Thermal Resistance, Junction–to–Ambient
Case 1212 (SOT–23) N Suffix
PD
R
θ
JA
PD
R
θ
JA
TJ
TA
Tstg
300
mW
°
C/W
mW
°
C/W
C
NOTE:
ESD data available upon request.
Operating Junction Temperature
125
Operating Ambient Temperature
–30 to +80
C
Storage Temperature Range
–40 to +125
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
(Vin = VO + 1.0 V, IO = 10 mA, TJ = 25
C [Note 1], unless otherwise noted.)
Characteristic
Symbol
Min
Typ
Max
Unit
áááááááááááááááááááááááááááááááá
33HT1 and 33NTR Suffixes (Vin = 5.0 V)
40HT1 and 40NTR Suffixes (Vin = 6.0 V)
50HT1 and 50NTR Suffixes (Vin = 7.0 V)
Line Regulation
30HT1 and 30NTR Suffixes (Vin = 5.0 V)
33HT1 and 33NTR Suffixes (Vin = 6.0 V)
40HT1 and 40NTR Suffixes (Vin = 7.0 V)
50HT1 and 50NTR Suffixes (Vin = 8.0 V)
Output Current
33HT1 and 33NTR Suffixes (IO = 1.0 mA)
40HT1 and 40NTR Suffixes (IO = 1.0 mA)