型號: MC78LC33HT1
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: MICROPOWER ULTRA-LOW QUIESCENT CURRENT VOLTAGE REGULATORS
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 53 V DROPOUT, PSSO3
封裝: PLASTIC, SOT-89, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 117K
代理商: MC78LC33HT1
N/C
SEMICONDUCTOR
TECHNICAL DATA
MICROPOWER ULTRA–LOW
QUIESCENT CURRENT
VOLTAGE REGULATORS
Order this document by MC78LC00/D
Standard Application
MC78LCXX
CO
Cin
Input
Output
N SUFFIX
PLASTIC PACKAGE
CASE 1212
(SOT–23)
5
H SUFFIX
PLASTIC PACKAGE
CASE 1213
(SOT–89)
TAB
1
(Tab is connected
to Pin 2)
1
Ground
Input
Output
N/C
(Top View)
Ground
Tab
(Top View)
2
The MC78LC00 series voltage regulators are specifically designed for
use as a power source for video instruments, handheld communication
equipment, and battery powered equipment.
The MC78LC00 series features an ultra–low quiescent current of 1.1
μ
A
and a high accuracy output voltage. Each device contains a voltage
reference, an error amplifier, a driver transistor and resistors for setting the
output voltage. These devices are available in either SOT–89, 3 pin, or
SOT–23, 5 pin, surface mount packages.
MC78LC00 Series Features:
Low Quiescent Current of 1.1
μ
A Typical
Low Dropout Voltage (220 mV at 10 mA)
Excellent Line Regulation (0.1%)
High Accuracy Output Voltage (
±
2.5%)
Wide Output Voltage Range (2.0 V to 6.0 V)
Output Current for Low Power (up to 80 mA)
Two Surface Mount Packages (SOT–89, 3 Pin, or SOT–23, 5 Pin)