型號: RH1005J100AS
中文描述: 貼片電阻
文件頁數: 9/12頁
文件大小: 167K
代理商: RH1005J100AS
12
Coverage :
95% each termination.
Visual : No crack of termination parts and
ceramic exposure of surface by melting
After immersing in flux. dip into the 235
molten
solder for 2
0.5 sec
Solder : S63A(KSD 6704)
Flux : ROSIN(KSM 2951)
Flux is the composition of ROSIN and the methanol Weight
rate of ROSIN is about 25%
After soldering resistor on the
PCB, 3mm of bending shall
be applied for 10 sec.
Material of PCB : Glass Epoxy
Thickness : 1.6mm
Measure resistance during load application
pull Direction fixed 0.4 lead
Solderability
Bending Test
R :
(0.5%+0.05
) of the initial value
Visual : No evidence of mechanical damage.
Terminal Strenght
Load pull :
0.5kg
1005(1/16W), 1608(1/16W)
0.3kg
R :
(1%+0.05
) of the initial value
Terminal Strenght
Anti-Vibration Test
(1%+0.05
Immerse in molten solder at 260
5
for 10
1 sec.
Preheat and soldering Procedure
Temperature(
Time(sec)
60
2 hours each in X, Y, and Z axis(toyal 6 hours) 10 to
55 Hz sweep in 1 minute ampiltude.
Item
Specification
Test Method
CHARACTERISTICS PERFORMANCE
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Item
MECHANICAL CHARACTERISTICS
Direct Current
Resistance
Within the regulated resistance tolerance.
Jumper chip
50
R 10:+300ppm/
-200ppm/
10
R 1M:
100ppm/
1M
10M:
300ppm/
(1%+0.1
Jumper chip :
50
(3%+0.1
Apply 2.5 times rated voltage for 5sec.
Wait 30 minutes at room temperature and measure the
resistance value.
Perform 10,000 cycles at 2.5 times RCW or the Max.
over load voltage
ON(2.5 times rated volage) : 1 sec
OFF : 25 sec
Have stabilization time of 30 minutes without loading
and measure resistance.
No evidence of mechanical damage.
Apply AC 500V for 1 minute.
1005(1/16W), 1608(1/16W):Apply AC 100V for 1 minute
Apply DC 500V for 1 minute.
1005(1/16W), 1608(1/16W):Apply DC 100V for 1 minute
Over the 1000
Test temperature(
) (20)
a
(-55)
a
(20)
(125)
T.C.R(ppm/
) = (R-Ro)/Ro
1/(T-To)
10
T = 20(
T = Test temperature(
Ro = Resistance at room temperature(
R = Resistance at T(
Applying time:within 5 sec
T.C.R(Resistance
Temperature
Characteristic)
Short-time Overload
Intermittent
Overload
Dielectric withstand-
ing Voltage
Insulation Resistance
Specification
Test Method
Resistance range(
R 100
100
R 1K
1K
R 10K
10K
R 100K
100K
R 1M
1M
Max test voltage(V)
0.3
à
à
Solder : S63A(SSD 6704)
Flux : The composition of ROSIN
(KSM295)25% and methanol
(KSM 1658)75%