型號: S82H-P10005
廠商: Omron Electronics LLC
元件分類: 功率因子校正
英文描述: Industrial Power Supply with Power Factor Correction
中文描述: 工業電源,功率因數校正
文件頁數: 7/16頁
文件大小: 788K
代理商: S82H-P10005
S82H
S82H
15
Precautions
Mounting
To improve and maintain the reliability of the Power Supply over a
long period of time, adequate consideration must be given to heat
radiation.
The Power Supply is designed to radiate heat by means of natural
air-flow. Therefore, mount the Power Supply so that air flow takes
place around the Power Supply.
It is recommended that the Power Supply be mounted on a metal
plate.
Air
Metal plate
Provide at least the spaces listed in the following table.
Model
*1
100W,
150W
30 mm
50 mm
20 mm
300W
30 mm
50 mm
20 mm
50 mm
40 mm
600W
30 mm
50 mm
20 mm
70 mm
50 mm
Fan
Forced air-cooling is recommended.
Don’t expose the product to the direct sunlight.
Be careful not to allow any machining chips or dust into the product
while fabricating mounting plates.
Don’t use the product where fluids, foreign matter, or corrosive
gases may enter the product.
Generating Output Voltage (
±)
An output of
± can be generated by using two Power Supplies, as
shown below, because the Power Supply produces a floating out-
put.
Load
Serial Operation
The output of two Power Supplies can be combined in series.
Load
Parallel Operation
Parallel operation is possible by simply connecting the output termi-
nals in parallel. (Other than 100 W models)
Using the output voltage adjustment trimmer, adjust the output of
each power supply to the same value.
Operate the Power Supplies connected in parallel at 80% of the